
A solution is obtained by mixing 300 g of \[{\text{25% }}\] solution and 400 g of \[{\text{40% }}\] solution by mass. Calculate the mass percentage of the resulting solution.
Answer
584.1k+ views
Hint: The mass percent of the solution gives the mass of solute present in \[{\text{100 g}}\] of solution. The formula for the mass percent of the solution is as given below:
\[{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{Mass of solute}}}}{{{\text{Mass of solution}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{ }} \\\]
Complete step by step answer:
The solution is obtained by mixing 300 g of \[{\text{25% }}\] solution and 400 g of \[{\text{40% }}\] solution by mass.
Calculate the total mass of solution
\[{\text{Mass of solution = 300 g + 400 g}} \\
{\text{Mass of solution}} = 700{\text{ g}} \\
{\text{ }} \\\]
Calculate the mass of solute present in \[{\text{300 g}}\] of \[{\text{25% }}\] solution .
\[{\text{mass of solute = 300 g }} \times {\text{ }}\dfrac{{25}}{{100}} \\
{\text{mass of solute = 75 g}} \\\]
Calculate the mass of solute present in \[{\text{400 g}}\] of \[{\text{40% }}\] solution .
\[{\text{mass of solute = 400 g }} \times {\text{ }}\dfrac{{40}}{{100}} \\
{\text{mass of solute = 160 g}} \\\]
Calculate the total mass of solute
\[{\text{Total mass of solute = 75 g}} + {\text{160 g}} \\
{\text{Total mass of solute = 235 g}} \\\]
Calculate the mass percentage of the resulting solution.
\[{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{Mass of solute}}}}{{{\text{Mass of solution}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{235 g}}}}{{{\text{700 g}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{Mass percent = 33}}{\text{.6% }} \\\]
Hence, the mass percent of the resulting solution is \[{\text{33}}{\text{.6% }}\].
Additional Information: Another formula can be used to calculate the mass percent of the resulting solution.
\[{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{Mass of solute}}}}{{{\text{Mass of solute + Mass of solvent}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{ }} \\ \]
Total mass of the solution is the sum of the masses of solute and solvent.
Note: Similar to percentage by mass, another quantity frequently used is percentage by volume. It is the volume of solute present in \[{\text{100 mL}}\] of solution. The formula for the volume percent of the solution is as given below:
\[
{\text{Volume percent = }}\dfrac{{{\text{Volume of solute }}\left( {{\text{mL}}} \right)}}{{{\text{Volume of solution }}\left( {{\text{mL}}} \right)}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{ }} \\\]
\[{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{Mass of solute}}}}{{{\text{Mass of solution}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{ }} \\\]
Complete step by step answer:
The solution is obtained by mixing 300 g of \[{\text{25% }}\] solution and 400 g of \[{\text{40% }}\] solution by mass.
Calculate the total mass of solution
\[{\text{Mass of solution = 300 g + 400 g}} \\
{\text{Mass of solution}} = 700{\text{ g}} \\
{\text{ }} \\\]
Calculate the mass of solute present in \[{\text{300 g}}\] of \[{\text{25% }}\] solution .
\[{\text{mass of solute = 300 g }} \times {\text{ }}\dfrac{{25}}{{100}} \\
{\text{mass of solute = 75 g}} \\\]
Calculate the mass of solute present in \[{\text{400 g}}\] of \[{\text{40% }}\] solution .
\[{\text{mass of solute = 400 g }} \times {\text{ }}\dfrac{{40}}{{100}} \\
{\text{mass of solute = 160 g}} \\\]
Calculate the total mass of solute
\[{\text{Total mass of solute = 75 g}} + {\text{160 g}} \\
{\text{Total mass of solute = 235 g}} \\\]
Calculate the mass percentage of the resulting solution.
\[{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{Mass of solute}}}}{{{\text{Mass of solution}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{235 g}}}}{{{\text{700 g}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{Mass percent = 33}}{\text{.6% }} \\\]
Hence, the mass percent of the resulting solution is \[{\text{33}}{\text{.6% }}\].
Additional Information: Another formula can be used to calculate the mass percent of the resulting solution.
\[{\text{Mass percent = }}\dfrac{{{\text{Mass of solute}}}}{{{\text{Mass of solute + Mass of solvent}}}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{ }} \\ \]
Total mass of the solution is the sum of the masses of solute and solvent.
Note: Similar to percentage by mass, another quantity frequently used is percentage by volume. It is the volume of solute present in \[{\text{100 mL}}\] of solution. The formula for the volume percent of the solution is as given below:
\[
{\text{Volume percent = }}\dfrac{{{\text{Volume of solute }}\left( {{\text{mL}}} \right)}}{{{\text{Volume of solution }}\left( {{\text{mL}}} \right)}}{\text{ }} \times {\text{ 100 }} \\
{\text{ }} \\\]
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

