
A solution contains 410.3 g of $H_2SO_4$ per liter of solution at 20 ° C. If the density is 1.243g/mL, what will be its molarity and molality?
Answer
594.9k+ views
Hint: Sulfuric acid or Sulphuric acid also known as oil of vitriol, is a mineral acid of the elements sulfur, oxygen and hydrogen with molecular formula $H_2SO_4$. It is a colorless, odorless and viscous liquid that is soluble in water and is synthesized in reactions that are highly exothermic.
Molarity (M) is the amount of substance in a certain volume of solution. Molality is defined as the moles of a solute per kilogram of a solvent.
Complete Step-by-Step Solution:
Molarity is the ratio of the moles of solute to the total liters of solution. The solution includes both solute and solvent. Molarity is also known as molar concentration of a solution. The unit of molarity is M or mol/L. A 1M solution is said to be “one molar”.
So, molarity equation is given by:
$M = \dfrac{{Moles\,of\,solute}}{{Volume\,of\,solution\,in\,litres}}$
Molality is the ratio of the moles of solute to the kilogram of a solvent.
$m = \dfrac{{Moles\,solute}}{{kg\,solvent}}$
For molarity:
Molecular mass of $H_2SO_4$=98
Number of moles of $H_2SO_4$= $\dfrac{{410.3}}{98}$ = 4.186
$Molarity\,of\,H_2SO_4\,solution=\dfrac{{No.\,of\,moles\,of\,H_2SO_4}}{{Volume\,of\,solution\,in\,liters}}$
= $\dfrac{{4.186}}{1}$
= $4.186M$
For Molality:
Mass of 1 liter $H_2SO_4$solution = 1000 $\times$ 1.243 = 1234g
Mass of water= (1243 - 410.3) = 832.7g
= $\dfrac{{832.7}}{{1000}}kg$
$Molality\, of\, solution = \dfrac{{No.\,of\,moles\,of\,H_2SO_4}}{{Mass\,of\,water\,in\,kg}}$
= $\dfrac{{4.186}}{{832.7}} \times 1000$
= $5.027m$
Hence the molarity will be 4.186 M and molality will be 5.027m
Note: Molarity and molality both are the measure of concentration.
Unit of molarity is (M) and the unit of molality is (m). Molarity is the ratio of moles to volume (in liters) and molality is the ratio of moles to mass (in kilogram).
Molarity (M) is the amount of substance in a certain volume of solution. Molality is defined as the moles of a solute per kilogram of a solvent.
Complete Step-by-Step Solution:
Molarity is the ratio of the moles of solute to the total liters of solution. The solution includes both solute and solvent. Molarity is also known as molar concentration of a solution. The unit of molarity is M or mol/L. A 1M solution is said to be “one molar”.
So, molarity equation is given by:
$M = \dfrac{{Moles\,of\,solute}}{{Volume\,of\,solution\,in\,litres}}$
Molality is the ratio of the moles of solute to the kilogram of a solvent.
$m = \dfrac{{Moles\,solute}}{{kg\,solvent}}$
For molarity:
Molecular mass of $H_2SO_4$=98
Number of moles of $H_2SO_4$= $\dfrac{{410.3}}{98}$ = 4.186
$Molarity\,of\,H_2SO_4\,solution=\dfrac{{No.\,of\,moles\,of\,H_2SO_4}}{{Volume\,of\,solution\,in\,liters}}$
= $\dfrac{{4.186}}{1}$
= $4.186M$
For Molality:
Mass of 1 liter $H_2SO_4$solution = 1000 $\times$ 1.243 = 1234g
Mass of water= (1243 - 410.3) = 832.7g
= $\dfrac{{832.7}}{{1000}}kg$
$Molality\, of\, solution = \dfrac{{No.\,of\,moles\,of\,H_2SO_4}}{{Mass\,of\,water\,in\,kg}}$
= $\dfrac{{4.186}}{{832.7}} \times 1000$
= $5.027m$
Hence the molarity will be 4.186 M and molality will be 5.027m
Note: Molarity and molality both are the measure of concentration.
Unit of molarity is (M) and the unit of molality is (m). Molarity is the ratio of moles to volume (in liters) and molality is the ratio of moles to mass (in kilogram).
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

