
A solid sphere of mass $m = 2Kg$ and specific gravity $S = 0.5$ is held stationary relative to a tank filled with water. The tank is accelerating upward with acceleration $2m/{s^2}$. The tension in the string is found to be $8n$. Find the value of n? Given density of water $ = 1000kg{m^{ - 3}}$ and $g = 10m/{s^2}$
A. 0
B. 1
C. 3
D. 5
Answer
580.8k+ views
Hint: The question talks about the performance of a solid submerged or immersed in a liquid, where the mass of the solid is taken note of and more so the density with respect to the volume of the surrounding liquid body.
Complete step by step answer:We are given a solid sphere of mass $m = 2Kg$ and specific gravity $S = 0.5$ is held stationary relative to the tank filled with water and the tank is accelerating upward with acceleration $2m/{s^2}$. The tension in the string is found to be $8n$.
We have to find the value of n.
Following the action of the solid in the water, where the weight of the solid is pointed to the water and since it is an upward and downward movement of the solid because of the reaction from the water.
The equation necessary to solve the question is $T = mg + ma$
On substituting all the given parameters into the equation, we get $8n = mg + ma$
Then $8n = m(g + a)$, where m is 2kg, g is $10m/{s^2}$ and acceleration is $2m/{s^2}$
$
8n = 2(10 + 2) \\
\Rightarrow 8n = 24 \\
\Rightarrow n = \dfrac{{24}}{8} \\
\Rightarrow n = 3 \\
$
Therefore, the correct option is Option C.
Note:The same process happens in objects like ships on water, submarines, ferries and boats and also to the motion of a person inside a lift or elevator where the person either acts towards gravity or is the same opposite to gravity. The sign convention has it that the minus or negative sign shows that acceleration due to gravity is away from the earth center while the plus or positive sign shows that it is acting towards the center of the earth.
Complete step by step answer:We are given a solid sphere of mass $m = 2Kg$ and specific gravity $S = 0.5$ is held stationary relative to the tank filled with water and the tank is accelerating upward with acceleration $2m/{s^2}$. The tension in the string is found to be $8n$.
We have to find the value of n.
Following the action of the solid in the water, where the weight of the solid is pointed to the water and since it is an upward and downward movement of the solid because of the reaction from the water.
The equation necessary to solve the question is $T = mg + ma$
On substituting all the given parameters into the equation, we get $8n = mg + ma$
Then $8n = m(g + a)$, where m is 2kg, g is $10m/{s^2}$ and acceleration is $2m/{s^2}$
$
8n = 2(10 + 2) \\
\Rightarrow 8n = 24 \\
\Rightarrow n = \dfrac{{24}}{8} \\
\Rightarrow n = 3 \\
$
Therefore, the correct option is Option C.
Note:The same process happens in objects like ships on water, submarines, ferries and boats and also to the motion of a person inside a lift or elevator where the person either acts towards gravity or is the same opposite to gravity. The sign convention has it that the minus or negative sign shows that acceleration due to gravity is away from the earth center while the plus or positive sign shows that it is acting towards the center of the earth.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

