
A soldier jumps out from an aeroplane with a parachute. After dropping through a distance of \[19.6m\], he opens the parachute and declares at the rate of \[1m{s^{ - 2}}\]. If he reaches the ground with a speed of \[4.6m{s^{ - 1}}\], how long was he in air \[?\]
A. \[10\] s
B. \[12\] s
C. \[15\] s
D. \[17\] s
Answer
556.2k+ views
Hint: To solve this question, we have to learn the formulas about acceleration, velocity and time. And also we have to know what acceleration is, velocity. We know that, Acceleration is the rate of change of velocity and velocity is the rate of change of speed or speed which is necessary for an object to move in a particular direction.
Complete step by step answer:
Let us consider, the time before opening the parachute is \[{t_1}\]. We are considering h is the height or the distance. U is the initial velocity g is the gravitational acceleration. \[h = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}\], we are going to use this equation to solve this problem. Now after putting the value we get, \[19.6 = 0 + \dfrac{1}{2}9.8{t_1}^2\]
Or, \[{t_1}\]\[ = \]\[2\] s
Now, we are taking \[{v_1}\] as velocity after falling through \[19.6\] m
Now, we know that, \[{v^2} = {u^2} + 2gh\]
Using this equation, after putting the values , we can write,
${v_1}^2 = 0 + 2 \times 9.8 \times 19.6 \\
\Rightarrow{v_1} = 19.6m/s $
Now, we are going to consider, \[{t_2}\] is the time after opening the parachute
We know that,
\[v = u + at\]
Now putting the values we get,
$4.6 = 19.6 - 1 \times {t_2} \\
\Rightarrow{t_2} = 15s$
So, the total time will be \[2 + 15 = 17s\].
So, the write option would be option D.
Note: We can get confused between velocity and acceleration. Speed is equal to distance upon time. and velocity is equal to change of speed upon time. and we know that acceleration is equal to change in velocity by change in time.
Complete step by step answer:
Let us consider, the time before opening the parachute is \[{t_1}\]. We are considering h is the height or the distance. U is the initial velocity g is the gravitational acceleration. \[h = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}\], we are going to use this equation to solve this problem. Now after putting the value we get, \[19.6 = 0 + \dfrac{1}{2}9.8{t_1}^2\]
Or, \[{t_1}\]\[ = \]\[2\] s
Now, we are taking \[{v_1}\] as velocity after falling through \[19.6\] m
Now, we know that, \[{v^2} = {u^2} + 2gh\]
Using this equation, after putting the values , we can write,
${v_1}^2 = 0 + 2 \times 9.8 \times 19.6 \\
\Rightarrow{v_1} = 19.6m/s $
Now, we are going to consider, \[{t_2}\] is the time after opening the parachute
We know that,
\[v = u + at\]
Now putting the values we get,
$4.6 = 19.6 - 1 \times {t_2} \\
\Rightarrow{t_2} = 15s$
So, the total time will be \[2 + 15 = 17s\].
So, the write option would be option D.
Note: We can get confused between velocity and acceleration. Speed is equal to distance upon time. and velocity is equal to change of speed upon time. and we know that acceleration is equal to change in velocity by change in time.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

