
A singly ionized helium atom in an excited state (n = 4) emits a photon of energy 2.6 eV. Given that the ground state energy of hydrogen atom is – 13.6 eV, the energy (\[{{E}_{f}}\]) and quantum number (n) of the resulting state are respectively,
\[A.\,{{E}_{f}}=-13.6\,eV,\,n=1\]
\[B.\,{{E}_{f}}=-6.0\,eV,\,n=3\]
\[C.\,{{E}_{f}}=-6.0\,eV,\,n=2\]
\[D.\,{{E}_{f}}=-13.6\,eV,\,n=2\]
Answer
585k+ views
Hint: The formula used to calculate the energy of the excited atom (mainly singly ionized atom) is taken from the Bohr’s theory of the single electron species. For only iso-electronic (single electron species) species like \[H,\,H{{e}^{+}},L{{i}^{2+}}\] this model is applicable.
Formula used:
\[E=-13.6\dfrac{{{Z}^{2}}}{{{n}^{2}}}\]
Complete answer:
From given, we have the data,
The excited state of a singly ionized helium atom, n = 4
The energy of the photon emitted by the atom, \[{{E}_{p}}=2.6\,eV\]
To determine: The energy of the resulting state, \[{{E}_{f}}\]= ?
The quantum number of the resulting state, n = ?
The formula used to calculate the energy of the excited atom is,
\[E=-13.6\dfrac{{{Z}^{2}}}{{{n}^{2}}}\]
Where Z is the atomic number and n is the quantum number.
A single ionized helium atom has an atomic number of \[Z=2\].
Substitute the values in the above formula to find the amount of energy.
The energy of the fourth state Helium ion is given as,
\[\begin{align}
& E_{4}^{He+}=-13.6\times \dfrac{{{2}^{2}}}{{{4}^{2}}} \\
& \implies E_{4}^{He+}=-3.4\,eV \\
\end{align}\]
As the energy of the emitted photon is \[{{E}_{p}}=2.6\,eV\], thus, the energy after emitting the photon is given as,
\[\begin{align}
& {{E}_{f}}=E_{4}^{He+}-{{E}_{p}} \\
& \implies {{E}_{f}}=-3.4-2.6 \\
& \implies {{E}_{f}}=-6\,eV \\
\end{align}\]
Therefore, the energy of the resulting state is -6 eV.
Now consider the quantum number formula,
\[n={{\left( \dfrac{-13.6\times {{Z}^{2}}}{{{E}_{n}}} \right)}^{\dfrac{1}{2}}}\]
Substitute the value of the atomic number and the obtained value of the energy in the above equation to find the quantum number.
\[\begin{align}
& n=\sqrt{\dfrac{-13.6\times {{2}^{2}}}{-6}} \\
& \implies n=\sqrt{9} \\
& \implies n=3 \\
\end{align}\]
Therefore, the quantum number of the resulting state is 3.
As the energy of the atom in the resulting state is – 6 eV and the quantum number of the resulting state is 3.
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
The things to be on your figure tips for further information on solving these types of problems are: Bohr’s atomic model is valid only for the species like hydrogen, that is, single-electron species, as the model discards the inter electron attraction force.
Formula used:
\[E=-13.6\dfrac{{{Z}^{2}}}{{{n}^{2}}}\]
Complete answer:
From given, we have the data,
The excited state of a singly ionized helium atom, n = 4
The energy of the photon emitted by the atom, \[{{E}_{p}}=2.6\,eV\]
To determine: The energy of the resulting state, \[{{E}_{f}}\]= ?
The quantum number of the resulting state, n = ?
The formula used to calculate the energy of the excited atom is,
\[E=-13.6\dfrac{{{Z}^{2}}}{{{n}^{2}}}\]
Where Z is the atomic number and n is the quantum number.
A single ionized helium atom has an atomic number of \[Z=2\].
Substitute the values in the above formula to find the amount of energy.
The energy of the fourth state Helium ion is given as,
\[\begin{align}
& E_{4}^{He+}=-13.6\times \dfrac{{{2}^{2}}}{{{4}^{2}}} \\
& \implies E_{4}^{He+}=-3.4\,eV \\
\end{align}\]
As the energy of the emitted photon is \[{{E}_{p}}=2.6\,eV\], thus, the energy after emitting the photon is given as,
\[\begin{align}
& {{E}_{f}}=E_{4}^{He+}-{{E}_{p}} \\
& \implies {{E}_{f}}=-3.4-2.6 \\
& \implies {{E}_{f}}=-6\,eV \\
\end{align}\]
Therefore, the energy of the resulting state is -6 eV.
Now consider the quantum number formula,
\[n={{\left( \dfrac{-13.6\times {{Z}^{2}}}{{{E}_{n}}} \right)}^{\dfrac{1}{2}}}\]
Substitute the value of the atomic number and the obtained value of the energy in the above equation to find the quantum number.
\[\begin{align}
& n=\sqrt{\dfrac{-13.6\times {{2}^{2}}}{-6}} \\
& \implies n=\sqrt{9} \\
& \implies n=3 \\
\end{align}\]
Therefore, the quantum number of the resulting state is 3.
As the energy of the atom in the resulting state is – 6 eV and the quantum number of the resulting state is 3.
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
The things to be on your figure tips for further information on solving these types of problems are: Bohr’s atomic model is valid only for the species like hydrogen, that is, single-electron species, as the model discards the inter electron attraction force.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

