
A sample of seawater contains 6.277g of sodium chloride per liter of solution. How many mg of sodium chloride would be contained in 15.0 mL of this solution?
Answer
535.5k+ views
Hint: We may attempt this question by starting with the unit conversion of gram to milligrams and liter to milliliters as per asked and then further move on to unitary method.
Complete answer:
We have been given that seawater contains 6.277g of NaCl in 1L of solution i.e., $6.277g/L$
Also, $1g=1000mg\text{ and }1L=1000mL$
Therefore, as per requirement we will begin with the unit conversion:-
-g to mg: $6.277g/L\times \dfrac{1000mg}{1g}=6.277\times {{10}^{3}}mg/L$
-L to mL: $6.277\times {{10}^{3}}mg/L\times \dfrac{1L}{1000mL}=6.277mg/mL$
This means that \[6.277g/L=6.277mg/mL\]
So, now we can say that seawater contains 6.277mg of NaCl in 1mL of solution.
15mL of this solution will contain = $15mL\text{ of solution }\times \dfrac{6.277mg}{1mL\text{ of solution}}=94.155mg\text{ of NaCl}$
Therefore, 94.155 milligrams of Sodium Chloride would be contained in 15 milliliters of solution.
Additional Information:
Seawater is a mixture of 96.5 percent water, 2.5 percent of salts, and a smaller amount of various other substances including dissolved inorganic and organic particles. Seawater is a rich source of various commercially important chemical elements. The pH of seawater is limited to a range of 7.5 to 8.4. Also seawater contains comparatively more dissolved ions than all types of freshwater available on Earth (along with microbial contents).
Note:
Always remember to convert the given units into the units you are asked for. Also, while solving the numerical, write the terms along with its unit so that you can easily cancel them out and get the result in the desired unit term.
Complete answer:
We have been given that seawater contains 6.277g of NaCl in 1L of solution i.e., $6.277g/L$
Also, $1g=1000mg\text{ and }1L=1000mL$
Therefore, as per requirement we will begin with the unit conversion:-
-g to mg: $6.277g/L\times \dfrac{1000mg}{1g}=6.277\times {{10}^{3}}mg/L$
-L to mL: $6.277\times {{10}^{3}}mg/L\times \dfrac{1L}{1000mL}=6.277mg/mL$
This means that \[6.277g/L=6.277mg/mL\]
So, now we can say that seawater contains 6.277mg of NaCl in 1mL of solution.
15mL of this solution will contain = $15mL\text{ of solution }\times \dfrac{6.277mg}{1mL\text{ of solution}}=94.155mg\text{ of NaCl}$
Therefore, 94.155 milligrams of Sodium Chloride would be contained in 15 milliliters of solution.
Additional Information:
Seawater is a mixture of 96.5 percent water, 2.5 percent of salts, and a smaller amount of various other substances including dissolved inorganic and organic particles. Seawater is a rich source of various commercially important chemical elements. The pH of seawater is limited to a range of 7.5 to 8.4. Also seawater contains comparatively more dissolved ions than all types of freshwater available on Earth (along with microbial contents).
Note:
Always remember to convert the given units into the units you are asked for. Also, while solving the numerical, write the terms along with its unit so that you can easily cancel them out and get the result in the desired unit term.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

