
A sample of ammonium phosphate ${\left( {N{H_4}} \right)_3}P{O_4}$contains 3.18 moles of hydrogen atoms. What is the number of moles of oxygen atoms in the sample?
Answer
611.4k+ views
Hint – Here we will proceed by using molecular mass of ammonium sulphate to find out the number of moles of oxygen atoms in the sample.
Molecular Formula: During the chemical bond formation, every atom forms a bond with other atoms in certain molar ratios to form a compound.
Complete answer:
We know that 1 mole of ammonium phosphate (molecules) has 12 moles of hydrogen (atoms).
Here we need to find out how much ammonium phosphate has 3.18 moles of hydrogen.
By using Unitary method, we will find out –
We find that 0.265 moles of ammonium phosphate has 3.18 moles of hydrogen. We also know that 1 mole of ammonium phosphate 4 moles of oxygen. Again, using the Unitary method, we find that 0.265 moles of ammonium phosphate of 0.265 moles of ammonium phosphate has 1.06 moles of oxygen.
Let’s count individual atoms in ${\left( {N{H_4}} \right)_3}P{O_4}$
$
N = 3 \\
H = 12 \\
P = 1 \\
O = 4 \\
$
N- Nitrogen, H- Hydrogen, O- Oxygen, P- Phosphorus.
From this, we come to know that 12 moles of Hydrogen correspond to 3 moles of Oxygen.
Let $x$ moles of Oxygen correspond to 3.18 moles of Hydrogen.
Therefore $\dfrac{x}{4} = \dfrac{{3.18}}{{12}}$
$
\therefore x = \dfrac{{3.18 \times 4}}{{12}} \\
= \dfrac{{3.18}}{3} \\
= 1.06moles \\
$
Therefore, 1.06 moles of oxygen is present in the sample.
Note – In this particular question, one must know that ${\left( {N{H_4}} \right)_3}P{O_4}$ This compound is called Ammonium sulphate. It contains a total 12 hydrogen atoms with 4 oxygen atoms. According to the formula no. of oxygen atoms is 3 times lower than the number of hydrogen atoms. Then by using the molar mass for ammonium sulphate one can easily solve this question.
Molecular Formula: During the chemical bond formation, every atom forms a bond with other atoms in certain molar ratios to form a compound.
Complete answer:
We know that 1 mole of ammonium phosphate (molecules) has 12 moles of hydrogen (atoms).
Here we need to find out how much ammonium phosphate has 3.18 moles of hydrogen.
By using Unitary method, we will find out –
We find that 0.265 moles of ammonium phosphate has 3.18 moles of hydrogen. We also know that 1 mole of ammonium phosphate 4 moles of oxygen. Again, using the Unitary method, we find that 0.265 moles of ammonium phosphate of 0.265 moles of ammonium phosphate has 1.06 moles of oxygen.
Let’s count individual atoms in ${\left( {N{H_4}} \right)_3}P{O_4}$
$
N = 3 \\
H = 12 \\
P = 1 \\
O = 4 \\
$
N- Nitrogen, H- Hydrogen, O- Oxygen, P- Phosphorus.
From this, we come to know that 12 moles of Hydrogen correspond to 3 moles of Oxygen.
Let $x$ moles of Oxygen correspond to 3.18 moles of Hydrogen.
Therefore $\dfrac{x}{4} = \dfrac{{3.18}}{{12}}$
$
\therefore x = \dfrac{{3.18 \times 4}}{{12}} \\
= \dfrac{{3.18}}{3} \\
= 1.06moles \\
$
Therefore, 1.06 moles of oxygen is present in the sample.
Note – In this particular question, one must know that ${\left( {N{H_4}} \right)_3}P{O_4}$ This compound is called Ammonium sulphate. It contains a total 12 hydrogen atoms with 4 oxygen atoms. According to the formula no. of oxygen atoms is 3 times lower than the number of hydrogen atoms. Then by using the molar mass for ammonium sulphate one can easily solve this question.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

India is a sovereign socialist secular democratic republic class 12 social science CBSE

How many states of matter are there in total class 12 chemistry CBSE

