
A red LED emits light at $ 0.1W $ uniformly around it. The amplitude of the electric field of the light at a distance of $ 1m $ from the diode is:
(A) $ 1.73V/m $
(B) $ 2.45V/m $
(C) $ 5.48V/m $
(D) $ 7.75V/m $ ?
Answer
539.1k+ views
Hint: In this question, we have to find the amplitude of the electric field of the light at a given distance for which we will recall the concept of LED (light emitting diode) where we learnt that LED gives out light radiation when forward biased. According to the question, the LED emits lights at $ P = 0.1W $ and the electric field of the light is at distance of $ r = 1m $
In this question the two formulas used for Intensity are $ I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}} $ and $ I = \dfrac{1}{2}\varepsilon \circ {E_0}^2 \times c $ .
Complete step by step solution:
According to the question, the LED emits lights at $ P = 0.1W $ and the electric field of the light is at distance of $ r = 1m $ from the diode,
Since we know that the intensity,
$ I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}} $ ,
Also, $ I = \dfrac{1}{2}{\varepsilon _0}{E_0}^2 \times c $ ,
Hence after equating both the equations we have,
$ \Rightarrow {E^2}_0 = \dfrac{{2P}}{{4\pi {\varepsilon _0}{r^2}c}} $ ,
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times 0.1 \times 9 \times {{10}^9}}}{{1 \times 3 \times {{10}^8}}} = 6 $ ,
$ \Rightarrow {E_0} = \sqrt 6 = 2.45V/m $ .
Therefore, the amplitude of the electric field of the light is $ 2.45V/m $ .
Note:
We know that the LED (light emitting diode) is a PN junction diode which is specially made and doped of semiconductor. It can only emit light when it is in forward biased state. LED work on the phenomenon of electroluminescence. When the forward biased current is applied through the P-N junction of the diode, minority carrier electrons are injected into the P-region and corresponding minority carrier electrons are injected into the n-region. Due to electron hole recombination in the P-region the photo emission occurs.
In this question the two formulas used for Intensity are $ I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}} $ and $ I = \dfrac{1}{2}\varepsilon \circ {E_0}^2 \times c $ .
Complete step by step solution:
According to the question, the LED emits lights at $ P = 0.1W $ and the electric field of the light is at distance of $ r = 1m $ from the diode,
Since we know that the intensity,
$ I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}} $ ,
Also, $ I = \dfrac{1}{2}{\varepsilon _0}{E_0}^2 \times c $ ,
Hence after equating both the equations we have,
$ \Rightarrow {E^2}_0 = \dfrac{{2P}}{{4\pi {\varepsilon _0}{r^2}c}} $ ,
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times 0.1 \times 9 \times {{10}^9}}}{{1 \times 3 \times {{10}^8}}} = 6 $ ,
$ \Rightarrow {E_0} = \sqrt 6 = 2.45V/m $ .
Therefore, the amplitude of the electric field of the light is $ 2.45V/m $ .
Note:
We know that the LED (light emitting diode) is a PN junction diode which is specially made and doped of semiconductor. It can only emit light when it is in forward biased state. LED work on the phenomenon of electroluminescence. When the forward biased current is applied through the P-N junction of the diode, minority carrier electrons are injected into the P-region and corresponding minority carrier electrons are injected into the n-region. Due to electron hole recombination in the P-region the photo emission occurs.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

