
A point object O is located on the principal axis at a distance of 20 cm from pole P of a concave surface of radius of curvature 10 cm. The object O is given velocity ($4 \hat i+3 \hat j$) cm/s as shown. Then the velocity of image, when the object is at O, is:
$\text{A.}\quad (8\hat i + 9\hat j ) cm/s$
$\text{B.}\quad (24\hat i + 9\hat j ) cm/s$
$\text{C.}\quad (8\hat i - 9\hat j ) cm/s$
$\text{D.}\quad (-24\hat i + 8\hat j ) cm/s$
Answer
584.4k+ views
Hint: When light gets refracted from a general spherical surface made of some different refractive index, that case comes under the category of refraction due to spherical surface. We have to be careful about the fact that rays are travelling from rarer to denser medium or from denser to rarer medium.
Formula used:
$\dfrac{n_2}{v} - \dfrac{n_1}{u} = \dfrac{n_2-n_1}{R},\ \dfrac{h_i}{h_o} = \dfrac{n_1v}{n_2u}$
Complete answer:
Given: $n_2 = 1,\ n_1 = 1.5,\ R = -10cm,\ u=-20$
Using $\dfrac{n_2}{v} - \dfrac{n_1}{u} = \dfrac{n_2-n_1}{R}$, we get
$\dfrac{1}{v} - \dfrac{1.5}{-20} = \dfrac{1-1.5}{-10}$
$\dfrac{1}{v} = -\dfrac{0.5}{20}$
$\implies v = -40cm$
Now, x-component velocity of image may be defined as the rate of change of image distance from pole. This distance could be calculated by using $\dfrac{n_2}{v} - \dfrac{n_1}{u} = \dfrac{n_2-n_1}{R}$.
Rate of change of image distance could be calculated by differentiating this expression:
$-\dfrac{ n_2 }{v^2}\dfrac{dv}{dt} + \dfrac{ n_1 }{u^2}\dfrac{du}{dt} = 0$
Or $\dfrac{dv}{dt} = v_x = \dfrac{n_1}{n_2} \left(\dfrac{v}{u}\right)^2u_x$
Also velocity of image = $4 \hat i+3 \hat j$cm/s
Thus, $u_x = 4 cm/s\ and \ u_y = 3 cm/s$
Putting values in $\dfrac{dv}{dt} = v_x = \dfrac{n_1}{n_2} \left(\dfrac{v}{u}\right)^2u_x$, we get;
$v_x = \dfrac{1.5}{1} \left(\dfrac{-40}{-20}\right)^24 = 24cm/s$
Now, the vertical component of the image velocity could be calculated by using the rate of change of image height which is $h_i$.
Thus, using $\dfrac{h_i}{h_o} = \dfrac{n_1v}{n_2u}$
$\implies h_i = \left(\dfrac{n_1v}{n_2u} \right) h_o$
$v_y = \dfrac{dh_i}{dt} = \left( \dfrac{n_1v}{n_2u}\right) \dfrac{dh_o}{dt}$
Now, putting the values:
$v_y = \left( \dfrac{1.5(-40)}{1(-20)}\right) \times 3$ [as $\dfrac{dh_o}{dt} = 3cm/s$]
$\implies v_y = 9 cm/s$
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
One can easily mark the correct option by knowing velocity in any one direction. The whole process is explained so that a student can practice the authentic process of finding the velocity of an image. Students should not remember these formulas, rather should practice the formulas by differentiation. Also the height of the object is not actually the length of the object above the x-axis, but the distance of it above the principal axis.
Formula used:
$\dfrac{n_2}{v} - \dfrac{n_1}{u} = \dfrac{n_2-n_1}{R},\ \dfrac{h_i}{h_o} = \dfrac{n_1v}{n_2u}$
Complete answer:
Given: $n_2 = 1,\ n_1 = 1.5,\ R = -10cm,\ u=-20$
Using $\dfrac{n_2}{v} - \dfrac{n_1}{u} = \dfrac{n_2-n_1}{R}$, we get
$\dfrac{1}{v} - \dfrac{1.5}{-20} = \dfrac{1-1.5}{-10}$
$\dfrac{1}{v} = -\dfrac{0.5}{20}$
$\implies v = -40cm$
Now, x-component velocity of image may be defined as the rate of change of image distance from pole. This distance could be calculated by using $\dfrac{n_2}{v} - \dfrac{n_1}{u} = \dfrac{n_2-n_1}{R}$.
Rate of change of image distance could be calculated by differentiating this expression:
$-\dfrac{ n_2 }{v^2}\dfrac{dv}{dt} + \dfrac{ n_1 }{u^2}\dfrac{du}{dt} = 0$
Or $\dfrac{dv}{dt} = v_x = \dfrac{n_1}{n_2} \left(\dfrac{v}{u}\right)^2u_x$
Also velocity of image = $4 \hat i+3 \hat j$cm/s
Thus, $u_x = 4 cm/s\ and \ u_y = 3 cm/s$
Putting values in $\dfrac{dv}{dt} = v_x = \dfrac{n_1}{n_2} \left(\dfrac{v}{u}\right)^2u_x$, we get;
$v_x = \dfrac{1.5}{1} \left(\dfrac{-40}{-20}\right)^24 = 24cm/s$
Now, the vertical component of the image velocity could be calculated by using the rate of change of image height which is $h_i$.
Thus, using $\dfrac{h_i}{h_o} = \dfrac{n_1v}{n_2u}$
$\implies h_i = \left(\dfrac{n_1v}{n_2u} \right) h_o$
$v_y = \dfrac{dh_i}{dt} = \left( \dfrac{n_1v}{n_2u}\right) \dfrac{dh_o}{dt}$
Now, putting the values:
$v_y = \left( \dfrac{1.5(-40)}{1(-20)}\right) \times 3$ [as $\dfrac{dh_o}{dt} = 3cm/s$]
$\implies v_y = 9 cm/s$
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
One can easily mark the correct option by knowing velocity in any one direction. The whole process is explained so that a student can practice the authentic process of finding the velocity of an image. Students should not remember these formulas, rather should practice the formulas by differentiation. Also the height of the object is not actually the length of the object above the x-axis, but the distance of it above the principal axis.
Recently Updated Pages
Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

