
A particle moves along a circle of radius \[\dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}\] with constant tangential acceleration. If the velocity of the particle is 80 m/s at the end of the second revolution after motion has begin the tangential acceleration is
A) $40\pi \;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}$
B) $160\pi \;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}$
C) $240\pi \;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}$
D) $640\pi \;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}$
Answer
574.8k+ views
Hint:Use the equation of motion in circular motion, \[\omega _f^2 = \omega _i^2 + 2\alpha \theta \] and the relationship between the angular and tangential acceleration is ${a_t} = \alpha r$.
Complete step by step solution:
We know from the question that the radius of the circular path in which the particle is moving is $r = \dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}$, the final linear velocity of the particle at the end of the second revolution is ${v_f} = 80\;{\rm{m/s}}$.
Now we know that the particle travelled for two revolution of the circular path, so the angular displacement of the particle will be:
$
\theta = 2\pi + 2\pi \\
= 4\pi \;{\rm{m}}
$
Now the final angular velocity of the particle at the end of two revolution is expressed as:
${\omega _f} = \dfrac{v}{r}$
Now we substitute $\dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}$ as $r$ and $80\;{\rm{m/s}}$ as ${v_f}$ in the above expression.
\[
{\omega _f} = \dfrac{{80\;{\rm{m/s}}}}{{\left( {\dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}} \right)}}\\
= 4\pi \;{\rm{rad/s}}
\]
We have to assume that the particle started its motion from the rest, so the initial angular velocity of the particle is ${\omega _i} = 0$.
Now we use the equation of motion in circular motion to calculate the angular acceleration of the particle,
\[\omega _f^2 = \omega _i^2 + 2\alpha \theta \]
Here, $\alpha $ is angular acceleration of the particle.
Now we substitute \[4\pi \;{\rm{rad/s}}\] as ${\omega _f}$ , 0 as ${\omega _i}$ and $4\pi \;{\rm{m}}$ as $\theta $ in the above expression.
$
{\left( {4\pi } \right)^2} = 0 + 2\alpha \left( {4\pi } \right)\\
16{\pi ^2} = 8\pi \alpha \\
\alpha = 2\pi \;{\rm{rad/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}
$
Now we use the relationship between the tangential acceleration and angular acceleration,
${a_t} = \alpha r$
Now we substitute \[4\pi \;{\rm{rad/s}}\] as ${\omega _f}$ , 0 as ${\omega _i}$ and $4\pi \;{\rm{m}}$ as $\theta $ in the above expression.
$
{a_t} = 2\pi \times \dfrac{{20}}{\pi }\\
= 40\;{\rm{m/s}}
$
Hence, the tangential acceleration of the particle after completing two revolutions is \[40\;\pi \;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^2}\] and option (A) is correct.
Note:The tangential acceleration of a body is the result of change in speed of the body and it is expressed as ${a_t} = \dfrac{{dv}}{{dt}} = \alpha r$. Here particles travelled for two revolutions of the circular path.
Complete step by step solution:
We know from the question that the radius of the circular path in which the particle is moving is $r = \dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}$, the final linear velocity of the particle at the end of the second revolution is ${v_f} = 80\;{\rm{m/s}}$.
Now we know that the particle travelled for two revolution of the circular path, so the angular displacement of the particle will be:
$
\theta = 2\pi + 2\pi \\
= 4\pi \;{\rm{m}}
$
Now the final angular velocity of the particle at the end of two revolution is expressed as:
${\omega _f} = \dfrac{v}{r}$
Now we substitute $\dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}$ as $r$ and $80\;{\rm{m/s}}$ as ${v_f}$ in the above expression.
\[
{\omega _f} = \dfrac{{80\;{\rm{m/s}}}}{{\left( {\dfrac{{20}}{\pi }\;{\rm{m}}} \right)}}\\
= 4\pi \;{\rm{rad/s}}
\]
We have to assume that the particle started its motion from the rest, so the initial angular velocity of the particle is ${\omega _i} = 0$.
Now we use the equation of motion in circular motion to calculate the angular acceleration of the particle,
\[\omega _f^2 = \omega _i^2 + 2\alpha \theta \]
Here, $\alpha $ is angular acceleration of the particle.
Now we substitute \[4\pi \;{\rm{rad/s}}\] as ${\omega _f}$ , 0 as ${\omega _i}$ and $4\pi \;{\rm{m}}$ as $\theta $ in the above expression.
$
{\left( {4\pi } \right)^2} = 0 + 2\alpha \left( {4\pi } \right)\\
16{\pi ^2} = 8\pi \alpha \\
\alpha = 2\pi \;{\rm{rad/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}
$
Now we use the relationship between the tangential acceleration and angular acceleration,
${a_t} = \alpha r$
Now we substitute \[4\pi \;{\rm{rad/s}}\] as ${\omega _f}$ , 0 as ${\omega _i}$ and $4\pi \;{\rm{m}}$ as $\theta $ in the above expression.
$
{a_t} = 2\pi \times \dfrac{{20}}{\pi }\\
= 40\;{\rm{m/s}}
$
Hence, the tangential acceleration of the particle after completing two revolutions is \[40\;\pi \;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^2}\] and option (A) is correct.
Note:The tangential acceleration of a body is the result of change in speed of the body and it is expressed as ${a_t} = \dfrac{{dv}}{{dt}} = \alpha r$. Here particles travelled for two revolutions of the circular path.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

