
A particle is moving in a straight line, where its position (in meter) is a function of time $t$ (in seconds) given by $s=a{{t}^{2}}+bt+6\ge 0$. If it is known that the particle comes to rest after $4$ seconds at a distance of $16$ meters from the starting position ($t=0$), then the retardation in its motion is
$1)\text{ }-1m/{{s}^{2}}$
$2)\text{ }\left( 5/4 \right)m/{{s}^{2}}$
$3)\text{ }\left( 1/2 \right)m/{{s}^{2}}$
$4)\text{ }\left( -5/4 \right)m/{{s}^{2}}$
Answer
508.5k+ views
Hint: In this question we have been given with the equation of the distance of a particle. We will use the equation to find the equation for velocity is given by the formula $v=\dfrac{d}{dt}s$ and also the equation for acceleration which is given by $a=\dfrac{d}{dt}v$. We will then substitute the data given in the question in the expression and find the retardation and get the required solution.
Complete step by step answer:
Consider the distance travelled be $s$, the velocity be $v$ and the acceleration as $x$.
We have the equation for the distance given to us as:
$\Rightarrow s=a{{t}^{2}}+bt+6\to \left( 1 \right)$
Now we know that velocity is given as $v=\dfrac{d}{dt}s$ therefore, on substituting, we get:
$\Rightarrow v=\dfrac{d}{dt}\left( a{{t}^{2}}+bt+6 \right)$
On differentiating, we get:
$\Rightarrow v=2at+b\to \left( 2 \right)$
Now we know that acceleration is given as $x=\dfrac{d}{dt}v$ therefore, on substituting, we get:
$\Rightarrow x=\dfrac{d}{dt}\left( 2at+b \right)$
On differentiating, we get:
$\Rightarrow x=2a\to \left( 3 \right)$
Now we know from the question that after $4$ seconds, the velocity is $0$ and the distance travelled is $16m$.
On substituting the values in equation $\left( 2 \right)$, we get:
$\Rightarrow 0=2a\times 4+b$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow 0=8a+b$
On rearranging, we get:
$\Rightarrow b=-8a\to \left( 4 \right)$
Similarly, on substituting the values in equation $\left( 1 \right)$, we get:
$\Rightarrow 16=a\times {{\left( 4 \right)}^{2}}+4b+6$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow 16=16a+4b+6$
Now from equation $\left( 4 \right)$, we get $b=-8a$ therefore, on substituting, we get:
$\Rightarrow 16=16a+4\left( -8a \right)+6$
On multiplying, we get:
$\Rightarrow 16=16a-32a+6$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow a=-\dfrac{5}{8}$
Now from equation $\left( 3 \right)$, we have acceleration as:
$\Rightarrow x=2a$
On substituting the value of $a$, we get:
$\Rightarrow x=2\left( -\dfrac{5}{8} \right)$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow x=-\dfrac{5}{4}$, which is the required value of acceleration.
Now since negative acceleration is called retardation, we have the solution as $-5/4m/{{s}^{2}}$.
So, the correct answer is “Option 4”.
Note: It is to be remembered that acceleration and retardation are the same concept just with different signs. Acceleration is when the speed of a moving object increases with the increase in time and retardation is when the speed of a moving object decreases with the increase in time. It is to be noted that retardation is also called deceleration.
Complete step by step answer:
Consider the distance travelled be $s$, the velocity be $v$ and the acceleration as $x$.
We have the equation for the distance given to us as:
$\Rightarrow s=a{{t}^{2}}+bt+6\to \left( 1 \right)$
Now we know that velocity is given as $v=\dfrac{d}{dt}s$ therefore, on substituting, we get:
$\Rightarrow v=\dfrac{d}{dt}\left( a{{t}^{2}}+bt+6 \right)$
On differentiating, we get:
$\Rightarrow v=2at+b\to \left( 2 \right)$
Now we know that acceleration is given as $x=\dfrac{d}{dt}v$ therefore, on substituting, we get:
$\Rightarrow x=\dfrac{d}{dt}\left( 2at+b \right)$
On differentiating, we get:
$\Rightarrow x=2a\to \left( 3 \right)$
Now we know from the question that after $4$ seconds, the velocity is $0$ and the distance travelled is $16m$.
On substituting the values in equation $\left( 2 \right)$, we get:
$\Rightarrow 0=2a\times 4+b$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow 0=8a+b$
On rearranging, we get:
$\Rightarrow b=-8a\to \left( 4 \right)$
Similarly, on substituting the values in equation $\left( 1 \right)$, we get:
$\Rightarrow 16=a\times {{\left( 4 \right)}^{2}}+4b+6$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow 16=16a+4b+6$
Now from equation $\left( 4 \right)$, we get $b=-8a$ therefore, on substituting, we get:
$\Rightarrow 16=16a+4\left( -8a \right)+6$
On multiplying, we get:
$\Rightarrow 16=16a-32a+6$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow a=-\dfrac{5}{8}$
Now from equation $\left( 3 \right)$, we have acceleration as:
$\Rightarrow x=2a$
On substituting the value of $a$, we get:
$\Rightarrow x=2\left( -\dfrac{5}{8} \right)$
On simplifying, we get:
$\Rightarrow x=-\dfrac{5}{4}$, which is the required value of acceleration.
Now since negative acceleration is called retardation, we have the solution as $-5/4m/{{s}^{2}}$.
So, the correct answer is “Option 4”.
Note: It is to be remembered that acceleration and retardation are the same concept just with different signs. Acceleration is when the speed of a moving object increases with the increase in time and retardation is when the speed of a moving object decreases with the increase in time. It is to be noted that retardation is also called deceleration.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

