
A parallel plate capacitor of capacitance $20\mu F$ is being charged by a voltage source whose potential is changing at the rate of $3V/s$. The conduction current through the connecting wires, and the displacement current through the plates of the capacitor, would be, respectively.
A. zero, $60\mu A$
B. $60\mu A,$ $60\mu A$
C. $60\mu A,$ zero
D. zero, zero
Answer
578.7k+ views
Hint: Capacitance is the ratio of the change in electric charge of a system to the corresponding change in electric potential. And current is the rate of flow of charge with respect to time. Find the current, using capacitance, and then use the concept that in case of capacitance, the magnitude of displacement current is equal to the magnitude of conduction current.
Complete step by step answer:
It is given in the question that,
Capacitance of capacitor
$C = 20\mu F$
$ = 20 \times {10^{ - 6}}F$
And the rate of change of potential with respect to time is
$\dfrac{{dV}}{{dt}} = 3V/s$
Charge is given by
$q = CV$
By differentiating the above equation with respect to $t$ we get
$\dfrac{{dq}}{{dt}} = C\dfrac{{dV}}{{dt}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{dq}}{{dt}} = 20 \times {10^{ - 6}} \times 3$
But the rate of change of charge with respect to time is equal to current.
$ \Rightarrow \dfrac{{dq}}{{dt}} = {i_c} = 60 \times {10^{ - 6}}$
$ \Rightarrow {i_c} = 60\mu A$
As we know that, conduction current is equal to displacement current.
i.e. ${i_d} = {i_c}$
$ \Rightarrow {i_d} = {i_c} = 60\mu A$
Therefore, from the above explanation the correct option is (B) $60\mu A,$ $60\mu A$.
Note:Parallel plate capacitors are formed by an arrangement of electrodes and insulting material or dielectric. Displacement current in electromagnet displacement current density in terms of the rate change of $D$.
Complete step by step answer:
It is given in the question that,
Capacitance of capacitor
$C = 20\mu F$
$ = 20 \times {10^{ - 6}}F$
And the rate of change of potential with respect to time is
$\dfrac{{dV}}{{dt}} = 3V/s$
Charge is given by
$q = CV$
By differentiating the above equation with respect to $t$ we get
$\dfrac{{dq}}{{dt}} = C\dfrac{{dV}}{{dt}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{dq}}{{dt}} = 20 \times {10^{ - 6}} \times 3$
But the rate of change of charge with respect to time is equal to current.
$ \Rightarrow \dfrac{{dq}}{{dt}} = {i_c} = 60 \times {10^{ - 6}}$
$ \Rightarrow {i_c} = 60\mu A$
As we know that, conduction current is equal to displacement current.
i.e. ${i_d} = {i_c}$
$ \Rightarrow {i_d} = {i_c} = 60\mu A$
Therefore, from the above explanation the correct option is (B) $60\mu A,$ $60\mu A$.
Note:Parallel plate capacitors are formed by an arrangement of electrodes and insulting material or dielectric. Displacement current in electromagnet displacement current density in terms of the rate change of $D$.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

