
A mass of 2.72 g of an alloy containing Pb, Al and Cu was dissolved in $HN{{O}_{3}}$ containing 50% by mass of \[HN{{O}_{3}}\].When ${{H}_{2}}S{{O}_{4}}$ solution was added,1.5g of a precipitate (A) appeared. \[{{H}_{2}}S\] gas was then passed into the remaining solution, a second precipitate was formed which when calculated in air produced 1.6g of a compound B. Determine the mass of Al and composition of alloy (Al does not form $A{{l}_{2}}{{S}_{3}}$ due to hydrolysis of sulphide.
(A)Mass of Al=0.393g
% of Pb=37.83
% of Cu=46.98
% of Al=15.91
(B) Mass of Al=0.593g
% of Pb=30.83
% of Cu=46.98
% of Al=22.91
(C) Mass of Al=0.393g
% of Pb=37.83
% of Cu=41.98
% of Al=20.91
(D) None of these
Answer
590.1k+ views
Hint: when Pb, Al and Cu are treated with sulphuric acid, precipitate is formed due to formation of Lead sulphate. On passing Hydrogen sulphide gas, copper sulphide is formed which on calcination produces cupric oxide. Composition can be calculated using the concept of stoichiometry.
Complete step by step answer:
When aluminum, lead and copper are treated with nitric acid, lead nitrate is formed which on reaction with sulphuric acid produces lead sulphate.
\[\begin{align}
& Al,Pb,Cu\xrightarrow{{{H}_{2}}S{{O}_{4}}}PbS{{O}_{4}} \\
& Pb\xrightarrow{HN{{O}_{3}}}Pb{{(N{{O}_{3}})}_{2}}\xrightarrow{{{H}_{2}}S{{O}_{4}}}PbS{{O}_{4}} \\
\end{align}\]
1 mole of lead produces 1 mole of lead nitrate which on reaction with sulphuric acid produces 1 mole of lead sulphate.
Mass of Pb on passing hydrogen sulphide gas=\[\dfrac{1.5}{304}\times 208\]=1.026g
Molecular mass of lead sulphate is 304 and Atomic mass of lead is 208.
-1 mole of copper produces 1 mole of copper sulphide on passing of hydrogen sulphide which on calcination will produce 1 mole of cupric oxide.
Mass of Cu=$\dfrac{1.6}{79.5}\times 63.5=$1.278g
Mass of Al=2.72-(1.026 + 1.278) =0.393 g
% of Pb=\[\dfrac{1.026}{2.72}\times 100=37.8%\]
Similarly, % of Cu =46.98% and % of Al =15.91%
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Stoichiometry and mole ratios can be used to calculate compositions. Calcination indicates heating in presence of oxygen at high temperatures. Percent composition can be determined by dividing mass of that element to total mass. Molecular mass of Cupric oxide is 79.5
Complete step by step answer:
When aluminum, lead and copper are treated with nitric acid, lead nitrate is formed which on reaction with sulphuric acid produces lead sulphate.
\[\begin{align}
& Al,Pb,Cu\xrightarrow{{{H}_{2}}S{{O}_{4}}}PbS{{O}_{4}} \\
& Pb\xrightarrow{HN{{O}_{3}}}Pb{{(N{{O}_{3}})}_{2}}\xrightarrow{{{H}_{2}}S{{O}_{4}}}PbS{{O}_{4}} \\
\end{align}\]
1 mole of lead produces 1 mole of lead nitrate which on reaction with sulphuric acid produces 1 mole of lead sulphate.
Mass of Pb on passing hydrogen sulphide gas=\[\dfrac{1.5}{304}\times 208\]=1.026g
Molecular mass of lead sulphate is 304 and Atomic mass of lead is 208.
-1 mole of copper produces 1 mole of copper sulphide on passing of hydrogen sulphide which on calcination will produce 1 mole of cupric oxide.
Mass of Cu=$\dfrac{1.6}{79.5}\times 63.5=$1.278g
Mass of Al=2.72-(1.026 + 1.278) =0.393 g
% of Pb=\[\dfrac{1.026}{2.72}\times 100=37.8%\]
Similarly, % of Cu =46.98% and % of Al =15.91%
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Stoichiometry and mole ratios can be used to calculate compositions. Calcination indicates heating in presence of oxygen at high temperatures. Percent composition can be determined by dividing mass of that element to total mass. Molecular mass of Cupric oxide is 79.5
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

