A machine is used to displace a load of 200 N through 5 cm by an effort of 10 N. If efficiency of the machine is $50\%$. Find its mechanical equivalent.
A. 5
B. 20
C. 10
D. 2
Answer
583.8k+ views
Hint: To answer this question, use the direct formula for mechanical equivalent of a machine. Mechanical equivalent is the ratio of load to the effort of the machine. It is also defined as the ratio of the output of the machine to the input of the machine. More considerably the value of mechanical equivalence, more accessible is the work done. Substitute the values in the above-mentioned formula and find the value of mechanical equivalent.
Formula used:
$Mechanical \quad equivalent= \dfrac {Load}{Effort}$
Complete answer:
Given: Load = 200 N
Efficiency ($\epsilon$)= $50\%$
Effort = 10 N
Displacement (d)= 5 cm= 0.05 m
Mechanical equivalent is given by,
$M.E= \dfrac {L}{E}$
Where, M.E is the mechanical equivalent
L is the load of the machine
E is the effort of the machine
Substituting values in above equation we get,
$M.E= \dfrac {200}{10}$
$\Rightarrow M.E= 20$
Thus, its mechanical equivalent is 20.
So, the correct answer is option B i.e. 20.
Note:
There are different terms related to machines which include effort, load, velocity ratio, efficiency and mechanical efficiency. So, students should have the knowledge about these terms. Load is the output of the machine whereas the effort is the input to the machine. Mechanical equivalent, efficiency and velocity ratio are interconnected to each other. Mechanical equivalent is the product of efficiency ($\eta$) and velocity ratio which is given by,
$M.E= \eta \times V.R.$
Where, M. E is the mechanical equivalent
V.R is the velocity ratio
Formula used:
$Mechanical \quad equivalent= \dfrac {Load}{Effort}$
Complete answer:
Given: Load = 200 N
Efficiency ($\epsilon$)= $50\%$
Effort = 10 N
Displacement (d)= 5 cm= 0.05 m
Mechanical equivalent is given by,
$M.E= \dfrac {L}{E}$
Where, M.E is the mechanical equivalent
L is the load of the machine
E is the effort of the machine
Substituting values in above equation we get,
$M.E= \dfrac {200}{10}$
$\Rightarrow M.E= 20$
Thus, its mechanical equivalent is 20.
So, the correct answer is option B i.e. 20.
Note:
There are different terms related to machines which include effort, load, velocity ratio, efficiency and mechanical efficiency. So, students should have the knowledge about these terms. Load is the output of the machine whereas the effort is the input to the machine. Mechanical equivalent, efficiency and velocity ratio are interconnected to each other. Mechanical equivalent is the product of efficiency ($\eta$) and velocity ratio which is given by,
$M.E= \eta \times V.R.$
Where, M. E is the mechanical equivalent
V.R is the velocity ratio
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Name the crygenes that control cotton bollworm and class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

In a transcription unit the promoter is said to be class 12 biology CBSE

Sulphuric acid is known as the king of acids State class 12 chemistry CBSE

