
A heating element has a resistance of 100\[\Omega \] at room temperature. When it is connected to a supply of 220 V, a steady current of 2A passes in it and temperature is 500℃ more than room temperature. What is the temperature coefficient of resistance of the heating element?
A 1×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$
B 5×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$
C 2×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$
D 0.5×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$
Answer
579.9k+ views
Hint:
According to ohm's law V=IR.
Therefore resistance can be written as R=V/I. Due to heating the new resistance of the heating element can be written as R=$R_0$(1+$\alpha$T). Where $R_0$ is the initial resistance, $\alpha$ is temperature coefficient and T is change in temperature. Now upon equating both the resistance we get the coefficient of resistance, i.e. $\dfrac{V}{I}$ = $R_0$ (1+αT).
Complete step by step answer:
Given, the initial resistance of the heating element, RO=100
voltage, V=220
current, I=2
increase in temperature, T=500.
According to ohm's law V=IR.
Therefore, R=V/I
Substituting the value of voltage and current we get
R=$\dfrac{{220}}{2}$=110$\Omega $
Now due to heating the new resistance, R of the heating element can be written as R =$R_0$(1+ αT).
R=100(1+$\alpha$ 500)
Upon equating both the equations we get,
110=100(1+$\alpha$ 500)
$\implies (1+\alpha50) = \dfrac{{11}}{{10}} = 1.1$
$\implies 500 \alpha = 1.1-1$
$\therefore$ $\alpha$ = 2×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$
Therefore the temperature coefficient of resistance of the heating element is 2×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$.
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
Ohm's Law is a formula used to calculate the relationship between voltage, current and resistance in an electrical circuit, V=IR.
Note:
All the quantity should be written in the SI unit. Some simple laws of physics should be known to solve such types of questions. Here ohm's law is applied.
According to ohm's law V=IR.
Therefore resistance can be written as R=V/I. Due to heating the new resistance of the heating element can be written as R=$R_0$(1+$\alpha$T). Where $R_0$ is the initial resistance, $\alpha$ is temperature coefficient and T is change in temperature. Now upon equating both the resistance we get the coefficient of resistance, i.e. $\dfrac{V}{I}$ = $R_0$ (1+αT).
Complete step by step answer:
Given, the initial resistance of the heating element, RO=100
voltage, V=220
current, I=2
increase in temperature, T=500.
According to ohm's law V=IR.
Therefore, R=V/I
Substituting the value of voltage and current we get
R=$\dfrac{{220}}{2}$=110$\Omega $
Now due to heating the new resistance, R of the heating element can be written as R =$R_0$(1+ αT).
R=100(1+$\alpha$ 500)
Upon equating both the equations we get,
110=100(1+$\alpha$ 500)
$\implies (1+\alpha50) = \dfrac{{11}}{{10}} = 1.1$
$\implies 500 \alpha = 1.1-1$
$\therefore$ $\alpha$ = 2×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$
Therefore the temperature coefficient of resistance of the heating element is 2×10$^{ - 4}$℃$^{ - 1}$.
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
Ohm's Law is a formula used to calculate the relationship between voltage, current and resistance in an electrical circuit, V=IR.
Note:
All the quantity should be written in the SI unit. Some simple laws of physics should be known to solve such types of questions. Here ohm's law is applied.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

