A granite rod of 60 cm length is clamped at its middle point and is set into longitudinal vibrations. The density of granite is 2.7×103 kgm-3 and its Young's modulus is 9.27×1010 Pa. What will be the fundamental frequency of the longitudinal vibrations?
(A) 5 kHz
(B) 2.5 kHz
(C) 10 kHz
Answer
609.9k+ views
Hint
In order to find the fundamental frequency, we use the formula $\upsilon = \dfrac{v}{\lambda }$, v is the velocity of the wave. We can find the velocity by using the formula $v = \sqrt {\dfrac{\gamma }{\rho }} $, γ is the young’s modulus and ρ is the density. As, the length is clamped at its middle point so wavelength $\lambda = 2L$
By using all these formulas, we will get the desired result.
Complete step by step answer
It is given that, Density of granite is $\rho = 2.7 \times {10^3}kg{m^{ - 3}}$
Young’s modulus of graphite is $\gamma = 9.27 \times {10^{10}}Pa$
The velocity of the longitudinal vibration is $v = \sqrt {\dfrac{\gamma }{\rho }} $
γ is the young’s modulus and ρ is the density
on substituting the values, we get
$ \Rightarrow v = \sqrt {\dfrac{{9.27 \times {{10}^{10}}}}{{2.7 \times {{10}^3}}}} $
$ \Rightarrow v = \sqrt {3.433 \times {{10}^7}} = \sqrt {34.33} \times {10^3}$
$ \Rightarrow v = 5.85 \times {10^3}m{s^{ - 1}}$
Now, as the granite rod of 60 cm length is clamped at its middle point and is set into longitudinal vibrations.
Therefore, the half of the wavelength is equal to the length of the graphite i.e. $\lambda = 2L$
As length of graphite is 60cm then the wavelength is equal to the
$ \Rightarrow \lambda = 2 \times 60cm = 120cm = 1.2m$
As, the relation between frequency, wavelength and velocity is $\upsilon = \dfrac{v}{\lambda }$
Where, ν is the frequency of vibration
V is the velocity of the vibration.
On substituting the values, we get
$ \Rightarrow \nu = \dfrac{{5.85 \times {{10}^3}}}{{1.2}} = 4.88 \times {10^3}Hz$
$ \Rightarrow v = 5kHz$
Hence, the fundamental frequency of the longitudinal vibration is 5kHz.
Thus, option (A) is correct.
Note
There are two types of vibrations, one is longitudinal and other is transverse vibration that depends upon the direction in which the wave is traveling. If the wave shakes in the same direction of the direction of motion then this is known as longitudinal wave. And if the wave shaken is in a perpendicular direction to the direction of motion that wave is called transverse wave.
In order to find the fundamental frequency, we use the formula $\upsilon = \dfrac{v}{\lambda }$, v is the velocity of the wave. We can find the velocity by using the formula $v = \sqrt {\dfrac{\gamma }{\rho }} $, γ is the young’s modulus and ρ is the density. As, the length is clamped at its middle point so wavelength $\lambda = 2L$
By using all these formulas, we will get the desired result.
Complete step by step answer
It is given that, Density of granite is $\rho = 2.7 \times {10^3}kg{m^{ - 3}}$
Young’s modulus of graphite is $\gamma = 9.27 \times {10^{10}}Pa$
The velocity of the longitudinal vibration is $v = \sqrt {\dfrac{\gamma }{\rho }} $
γ is the young’s modulus and ρ is the density
on substituting the values, we get
$ \Rightarrow v = \sqrt {\dfrac{{9.27 \times {{10}^{10}}}}{{2.7 \times {{10}^3}}}} $
$ \Rightarrow v = \sqrt {3.433 \times {{10}^7}} = \sqrt {34.33} \times {10^3}$
$ \Rightarrow v = 5.85 \times {10^3}m{s^{ - 1}}$
Now, as the granite rod of 60 cm length is clamped at its middle point and is set into longitudinal vibrations.
Therefore, the half of the wavelength is equal to the length of the graphite i.e. $\lambda = 2L$
As length of graphite is 60cm then the wavelength is equal to the
$ \Rightarrow \lambda = 2 \times 60cm = 120cm = 1.2m$
As, the relation between frequency, wavelength and velocity is $\upsilon = \dfrac{v}{\lambda }$
Where, ν is the frequency of vibration
V is the velocity of the vibration.
On substituting the values, we get
$ \Rightarrow \nu = \dfrac{{5.85 \times {{10}^3}}}{{1.2}} = 4.88 \times {10^3}Hz$
$ \Rightarrow v = 5kHz$
Hence, the fundamental frequency of the longitudinal vibration is 5kHz.
Thus, option (A) is correct.
Note
There are two types of vibrations, one is longitudinal and other is transverse vibration that depends upon the direction in which the wave is traveling. If the wave shakes in the same direction of the direction of motion then this is known as longitudinal wave. And if the wave shaken is in a perpendicular direction to the direction of motion that wave is called transverse wave.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

