Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A generator with an adjustable frequency of oscillation is connected to resistance, $ R=100\Omega $ , inductance $ {{L}_{1}}=1.7mH $ and $ {{L}_{2}}=2.3mH $ and capacitances, $ {{C}_{1}}=4\mu F $ , $ {{C}_{2}}=2.5\mu F $ , and $ {{C}_{3}}=3.5\mu F $ . The resonant angular frequency of the circuit is
seo images

(A) $ 0.5rad{{s}^{-1}} $
(B) $ 2rad{{s}^{-1}} $
(C) $ 0.5\times {{10}^{4}}rad{{s}^{-1}} $
(D) $ 2\times {{10}^{-4}}rad{{s}^{-1}} $

Answer
VerifiedVerified
533.1k+ views
Hint :To simplify the given arrangement of components, we will find the equivalent value of inductance and capacitance. We know that for both parallel and series RLC circuit, the angular frequency can be found as, $ \omega =\dfrac{1}{\sqrt{LC}} $

Complete Step By Step Answer:
Let us note down the given data,
 $ R=100\Omega $ , $ {{L}_{1}}=1.7mH $ , $ {{L}_{2}}=2.3mH $ , $ {{C}_{1}}=4\mu F $ , $ {{C}_{2}}=2.5\mu F $ , $ {{C}_{3}}=3.5\mu F $
Now, let us consider the given figure.
The three capacitors are connected between the same ends i.e. the potential difference on both ends of all capacitors is the same. Thus, the capacitors are proved to be connected In parallel connection.
For the parallel connection of capacitors, the equivalent capacitance can be calculated as
 $ {{C}_{eq}}={{C}_{1}}+{{C}_{2}}+{{C}_{3}} $
Substituting the given values,
 $ {{C}_{eq}}=4\mu F+2.5\mu F+3.5\mu F $
 $ \therefore {{C}_{eq}}=10\mu F $
The modified circuit diagram with equivalent capacitance is as shown below,
seo images

Now, let us rearrange the circuit to get a better understanding of the connection of the inductance
seo images

From the rearranged circuit, we can understand that the inductors are connected in a series connection.
For the series connection of inductors, the equivalent inductance can be calculated as,
 $ {{L}_{eq}}={{L}_{1}}+{{L}_{2}} $
Substituting the given values,
 $ \therefore {{L}_{eq}}=1.7mH+2.3mH $
 $ \therefore {{L}_{eq}}=4mH $
Now, we are required to find the resonant angular frequency, which is calculated by the formula
 $ \omega =\dfrac{1}{\sqrt{LC}} $
For this specific sum,
 $ \therefore \omega =\dfrac{1}{\sqrt{{{L}_{eq}}{{C}_{eq}}}} $
Substituting the obtained values in the equation
 $ \therefore \omega =\dfrac{1}{\sqrt{4mH\times 10\mu F}} $
 $ \therefore \omega =\dfrac{1}{\sqrt{(4\times {{10}^{-3}}H)\times (10\times {{10}^{-6}}F)}} $
Without considering the units,
 $ \therefore \omega =\dfrac{1}{\sqrt{4\times {{10}^{-8}}}} $
 $ \therefore \omega =\dfrac{1}{2\times {{10}^{-4}}} $
Shifting the power in the numerator,
 $ \therefore \omega =\dfrac{1}{2}\times {{10}^{4}} $
 $ \therefore \omega =0.5\times {{10}^{4}}rad{{s}^{-1}} $
The correct answer is Option $ (C) $ .

Note :
The resonant angular frequency is the same for the series as well as the parallel RLC circuit. For the parallel connection of capacitors, the equivalent capacitance is the total capacitance. For the series connection of inductors, the equivalent inductance is the total inductance.