
A gaseous hydrocarbon on combustion gives 0.72g of water and 3.08 g of \[C{O_2}\]. The empirical formula of the hydrocarbon is:
\[\begin{array}{*{20}{l}}
{a.{\text{ }}-{C_3}{H_4}} \\
{b.- {\text{ }}{C_6}{H_5}} \\
{c.{\text{ }}-{C_7}{H_8}} \\
{d.- {\text{ }}{C_2}{H_4}}
\end{array}\]
Answer
576.9k+ views
Hint: In combustion, hydrocarbon reacts with oxygen to give energy. Other products of this reaction are carbon dioxide and water. General representation for such reaction is:
\[{C_x}{H_Y}{\text{ }} + {\text{ }}(x + \dfrac{y}{4}){O_2}\; \to {\text{ }}\;xC{O_2}\; + {\text{ }}2y{H_2}O\]
Complete answer:
Step-1:
First of all find the given identities and what to find out.
Given: Amount of water obtained: 0.72 g
Amount of carbon dioxide obtained: 3.08 g
Empirical formula of hydrocarbon: ?
Step-2
Find the number of moles of water and carbon dioxide obtained:
Moles of \[{H_2}O\] obtained=$\dfrac{W}{{MW}}$
= $\dfrac{{0.72}}{{18}}$
= 0.04 mole
Moles of\[\;C{O_2}\]obtained=$\dfrac{W}{{MW}}$
= $\dfrac{{3.08}}{{44}}$
= 0.07 mole
Step-3
Now apply general representation equation and find x, y
\[{C_x}{H_Y}{\text{ }} + {\text{ }}(x + \dfrac{y}{4}){O_2}\; \to {\text{ }}\;xC{O_2}\; + {\text{ }}2y{H_2}O\]
2y= moles of water obtained
2y=0.04
$\dfrac{y}{2}$ =0.04
y= 0.08 …..(i)
x= moles of carbon dioxide obtained
x=0.07 …. (ii)
Use the value of x and y from equation (i) and (ii) and try to make formula of hydrocarbon
Here y= 0.08 and x=0.07
\[{C_x}{H_Y} = {C_{0.07}}{H_{0.08}}\]
Or we can write ${C_7}{H_8}$.
Hence, the empirical formula of the hydrocarbon is ${C_7}{H_8}$i.e. option (C).
Note:
Direct prediction of molecular formula is not possible. We have to convert the grams of product into mole first then frame the required hydrocarbon.
\[{C_x}{H_Y}{\text{ }} + {\text{ }}(x + \dfrac{y}{4}){O_2}\; \to {\text{ }}\;xC{O_2}\; + {\text{ }}2y{H_2}O\]
Complete answer:
Step-1:
First of all find the given identities and what to find out.
Given: Amount of water obtained: 0.72 g
Amount of carbon dioxide obtained: 3.08 g
Empirical formula of hydrocarbon: ?
Step-2
Find the number of moles of water and carbon dioxide obtained:
Moles of \[{H_2}O\] obtained=$\dfrac{W}{{MW}}$
= $\dfrac{{0.72}}{{18}}$
= 0.04 mole
Moles of\[\;C{O_2}\]obtained=$\dfrac{W}{{MW}}$
= $\dfrac{{3.08}}{{44}}$
= 0.07 mole
Step-3
Now apply general representation equation and find x, y
\[{C_x}{H_Y}{\text{ }} + {\text{ }}(x + \dfrac{y}{4}){O_2}\; \to {\text{ }}\;xC{O_2}\; + {\text{ }}2y{H_2}O\]
2y= moles of water obtained
2y=0.04
$\dfrac{y}{2}$ =0.04
y= 0.08 …..(i)
x= moles of carbon dioxide obtained
x=0.07 …. (ii)
Use the value of x and y from equation (i) and (ii) and try to make formula of hydrocarbon
Here y= 0.08 and x=0.07
\[{C_x}{H_Y} = {C_{0.07}}{H_{0.08}}\]
Or we can write ${C_7}{H_8}$.
Hence, the empirical formula of the hydrocarbon is ${C_7}{H_8}$i.e. option (C).
Note:
Direct prediction of molecular formula is not possible. We have to convert the grams of product into mole first then frame the required hydrocarbon.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

