
A gas expands 0.25m3 at constant pressure 103/m2. The work done is
A. 250N
B. 250W
C. 250J
D. 2.5 erg .
Answer
590.4k+ views
Hint: In gas expansion, we assume ideal behaviour for the types of expansions, Isothermal expansion is when the gas expands with constant temperature. Adiabatic expansion don’t between the system and the surrounding and the temperature is no longer constant. If the pressure remains the offered expansion of gas, that is called isobaric expansion and The isotonic process is not involved with expansion of you because in this process the volume of the system remains the same. The work done is w=\[\int\limits_1^2 {pdv} \]
Complete step by step solution:
Work done in expansion
W = \[\int\limits_{}^{} {pdv} \]
Where W= work done, P= pressure, V= Volume of the gas.
Now \[\int\limits_{}^{} {pdv} \] = P∆V
Where, ∆V is the change in volume of the gas we are given that, the change in volume is
∆V= 0.25m3
And the constant pressure,
P= 103N/M3
∴From here, we can get the work done
W = P∆V
= 103×0.25 \[\dfrac{{n\times{m^3}}}{{{m^2}}}\]
( ∴ N = \[\dfrac{{kg\times m}}{{{S^2}}}\], J= \[\dfrac{{kg\times{m^2}}}{{{S^2}}}\])
= 250 \[\dfrac{{kg\times{m^4}}}{{{s^2}\times{m^2}}}\]
=205 J
We know One in newton (N) is equal to one kg meter per second squared.
And one joule(J) is equal to one kg meter squared per second squared.
So the answer is (C) 250J
Note: The joule is derived from work or energy. It is equal to energy transferred to an object when a force of one newton acts on it in the direction of the force’s motion through a distance of one meter. And Newton is a unit of force.
Complete step by step solution:
Work done in expansion
W = \[\int\limits_{}^{} {pdv} \]
Where W= work done, P= pressure, V= Volume of the gas.
Now \[\int\limits_{}^{} {pdv} \] = P∆V
Where, ∆V is the change in volume of the gas we are given that, the change in volume is
∆V= 0.25m3
And the constant pressure,
P= 103N/M3
∴From here, we can get the work done
W = P∆V
= 103×0.25 \[\dfrac{{n\times{m^3}}}{{{m^2}}}\]
( ∴ N = \[\dfrac{{kg\times m}}{{{S^2}}}\], J= \[\dfrac{{kg\times{m^2}}}{{{S^2}}}\])
= 250 \[\dfrac{{kg\times{m^4}}}{{{s^2}\times{m^2}}}\]
=205 J
We know One in newton (N) is equal to one kg meter per second squared.
And one joule(J) is equal to one kg meter squared per second squared.
So the answer is (C) 250J
Note: The joule is derived from work or energy. It is equal to energy transferred to an object when a force of one newton acts on it in the direction of the force’s motion through a distance of one meter. And Newton is a unit of force.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

