
A galvanometer with its coil resistance 25 requires a current of 1 mA for its full deflection. In order to construct an ammeter to read up to a current of 2 A, the approximate value of the shunt resistance should be
Answer
577.2k+ views
Hint: Let G be the resistance of the galvanometer and ${i_g}$ be the current for full scale deflection in the galvanometer, the value of the shunt resistance, S required to convert the galvanometer into an ammeter of 0 to i ampere is,
$S = \dfrac{{G \times {i_g}}}{{i - {i_g}}}$.
Complete step by step answer:
Given the resistance of the galvanometer, G$ = 25\Omega $.
Desired current, i$ = 2A$.
Full scale deflection current, ${i_g} = 1mA$.
To convert a galvanometer into ammeter shunt resistance ‘S’ is added in parallel to the galvanometer.
The value of the shunt resistance is given as, $S = \dfrac{{G \times {i_g}}}{{i - {i_g}}}$.
Substituting the values of G, i and ${i_g}$ we get,
$S = \dfrac{{25 \times 0.001}}{{(2 - 0.001)}} = \dfrac{{0.025}}{{1.999}} = 0.0125 = 1.25 \times {10^{ - 2}}\Omega $
Therefore the value of shunt resistance is $1.25 \times {10^{ - 2}}$.
Additional information:
Galvanometer is a device which is used to measure electric currents. But it is a sensitive device that cannot be used to measure heavy currents. So we connect a resistor in parallel to the galvanometer to measure heavy currents and it is called an Ammeter. The effective resistance when connected in parallel is low.
Note: A galvanometer can detect only small currents. Thus, to measure large currents it is converted into an ammeter. It can be converted into an ammeter by connecting a low resistance called shunt resistance in parallel to the galvanometer. This shunt prevents the galvanometer from damage as it is a sensitive device.
$S = \dfrac{{G \times {i_g}}}{{i - {i_g}}}$.
Complete step by step answer:
Given the resistance of the galvanometer, G$ = 25\Omega $.
Desired current, i$ = 2A$.
Full scale deflection current, ${i_g} = 1mA$.
To convert a galvanometer into ammeter shunt resistance ‘S’ is added in parallel to the galvanometer.
The value of the shunt resistance is given as, $S = \dfrac{{G \times {i_g}}}{{i - {i_g}}}$.
Substituting the values of G, i and ${i_g}$ we get,
$S = \dfrac{{25 \times 0.001}}{{(2 - 0.001)}} = \dfrac{{0.025}}{{1.999}} = 0.0125 = 1.25 \times {10^{ - 2}}\Omega $
Therefore the value of shunt resistance is $1.25 \times {10^{ - 2}}$.
Additional information:
Galvanometer is a device which is used to measure electric currents. But it is a sensitive device that cannot be used to measure heavy currents. So we connect a resistor in parallel to the galvanometer to measure heavy currents and it is called an Ammeter. The effective resistance when connected in parallel is low.
Note: A galvanometer can detect only small currents. Thus, to measure large currents it is converted into an ammeter. It can be converted into an ammeter by connecting a low resistance called shunt resistance in parallel to the galvanometer. This shunt prevents the galvanometer from damage as it is a sensitive device.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

