Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A galvanometer having a resistance 98 Ω is shunted by a wire of resistance 2 Ω . If the total current is 1 A , find current through the shunt.

Answer
VerifiedVerified
581.7k+ views
Hint
A galvanometer is an electromechanical instrument used for detecting and indicating an electric current. A galvanometer works as an actuator, by producing a rotary deflection (of a "pointer"), in response to electric current flowing through a coil in a constant magnetic field.

Complete step by step answer
According to the question Given that,
The total current I = 1A
Galvanometer having resistance G=98Ω
And, the resistance of the shunt S=2Ω
So, according to the formula we can say,
the current flowing through the shunt of galvanometer is,
 $ {I_S} = \dfrac{{IG}}{{G + S}} $
 $ \Rightarrow {I_S} = \dfrac{{1 \times 98}}{{2 + 98}} = \dfrac{{98}}{{100}} $
 $ \Rightarrow {I_S} = 0.98A $
So, the total current flow through the shunt is = 0.98 A

Note
Shunt is a device which allows electric current to pass around another point in the circuit by creating a low resistance path. A shunt (aka a current shunt resistor or an ammeter shunt) is a high precision resistor which can be used to measure the current flowing through a circuit.