
A current of 9.65A is passed for 3 hours between nickel electrodes immersed in $0.5{\text{ d}}{{\text{m}}^3}$ solution of concentration of \[2mold{m^{ - 3}}{\text{ Ni(N}}{{\text{O}}_2})\] The molarity of the solution after electrolysis would be:
A. 0.46M
B. 0.92M
C. 1.25M
D. 0.625M
Answer
594.9k+ views
Hint: Quantity of charged passed (Q) is equal to \[Q = It\] where I=current and t is time for which it is passed. Electrode reaction of Nickel is \[N{i^{2 + }} + 2{e^ - } \to Ni\]$$
Complete step by step answer:
> We know that the Given quantities are Current =9.65 A, Time(t)=3 hours, Solution concentration is \[2{\text{ }}mold{m^{ - 3}}\]Now we will use the formula to find the Quantity of charged passed.
> We know \[Q = It\]
Therefore, \[Q = 9.65 \times 3 \times 60 \times 60\]
\[Q = 104220{\text{ C}}\]
Here, We change the Value of t from hour to second to get our result in Coulomb. The SI unit of time is Seconds.
Second step is to find the amount of Ni deposited, which is equal to=
\[{\text{Amount of Nickel deposited = }}\frac{{104220{\text{ C}}}}{{2 \times 96500{\text{ Cmo}}{{\text{l}}^{ - 1}}}}\] = 0.54 mol
> Now our next step is to find out the moles left. In starting we had 1 mol of nickel, now 0.54 mol of nickel has been deposited,
So, Now the mol of the nickel left behind are 1mol-0.54mol = 0.46 mol.
\[{\text{Molarity of solution = }}\frac{{{\text{Number of moles}}}}{{{\text{Volume in litres}}}}\]
\[{\text{Molarity of solution = }}\frac{{0.46}}{{0.5}}\]
\[{\text{Molarity of solution = 0}}{\text{.92mol}}{{\text{L}}^{ - 1}}\]
Therefore option B is Correct.
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
Nickel or any derivative of nickel is the most commonly used electrodes materials in commercial alkaline electrolysers. Reasons why it is used as electrodes:
- Its High Electrical Conductivity.
- Reduced specific energy consumption for hydrogen production.
- Exhibits good resistance to corrosive solutions.
- Low cost as compared to platinum group metals.
Note:
Don't forget to convert all the given Units into SI units. Students may sometimes confuse that the Given electrolysis is between the active electrodes, So the concentration of electrolyte will not change.
Yes concentration will not change But after attaining the molarity of \[{\text{0}}{\text{.92mol}}{{\text{L}}^{ - 1}}\].
Complete step by step answer:
> We know that the Given quantities are Current =9.65 A, Time(t)=3 hours, Solution concentration is \[2{\text{ }}mold{m^{ - 3}}\]Now we will use the formula to find the Quantity of charged passed.
> We know \[Q = It\]
Therefore, \[Q = 9.65 \times 3 \times 60 \times 60\]
\[Q = 104220{\text{ C}}\]
Here, We change the Value of t from hour to second to get our result in Coulomb. The SI unit of time is Seconds.
Second step is to find the amount of Ni deposited, which is equal to=
\[{\text{Amount of Nickel deposited = }}\frac{{104220{\text{ C}}}}{{2 \times 96500{\text{ Cmo}}{{\text{l}}^{ - 1}}}}\] = 0.54 mol
> Now our next step is to find out the moles left. In starting we had 1 mol of nickel, now 0.54 mol of nickel has been deposited,
So, Now the mol of the nickel left behind are 1mol-0.54mol = 0.46 mol.
\[{\text{Molarity of solution = }}\frac{{{\text{Number of moles}}}}{{{\text{Volume in litres}}}}\]
\[{\text{Molarity of solution = }}\frac{{0.46}}{{0.5}}\]
\[{\text{Molarity of solution = 0}}{\text{.92mol}}{{\text{L}}^{ - 1}}\]
Therefore option B is Correct.
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
Nickel or any derivative of nickel is the most commonly used electrodes materials in commercial alkaline electrolysers. Reasons why it is used as electrodes:
- Its High Electrical Conductivity.
- Reduced specific energy consumption for hydrogen production.
- Exhibits good resistance to corrosive solutions.
- Low cost as compared to platinum group metals.
Note:
Don't forget to convert all the given Units into SI units. Students may sometimes confuse that the Given electrolysis is between the active electrodes, So the concentration of electrolyte will not change.
Yes concentration will not change But after attaining the molarity of \[{\text{0}}{\text{.92mol}}{{\text{L}}^{ - 1}}\].
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

