
A current of \[5A\] flows through a conductor. Calculate the number of electrons flowing through a conductor in\[2s\]. [Take charge of the electron as\[1.6 \times {10^{ - 19}}\]].
Answer
506.7k+ views
Hint:The electrons move in a conductor like an electric current because they will be able to possess minimum electrical potential energy in the electric field which exists because of a battery or any other source. The electrons do move in a conductor when it is passing direct current but much more slowly than you might think. Calculate the number of electrons flowing through a conductor using the given method with the given data.
Complete step-by-step solution:
The electrons are repelled when a negative charge is brought near one end of a conductor. The movement of the electrons shift from one end to another end of the conductor when an electric voltage is applied. An electric field within the metal triggers then electrons will move toward the positive side.
Given:
Current \[I = 5A\]
Time \[t = 2s\]
Charge of the electron, \[e = 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
To Find:
The number of electrons is \[n\].
\[ \Rightarrow \dfrac{{ne}}{t} = I\]
\[ \Rightarrow \dfrac{{n \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{2} = 5\]
\[ \Rightarrow n = \dfrac{{10 \times {{10}^{20}}}}{{1.6}}\]
\[ \Rightarrow n = 6.25 \times {10^{19}}\]
\[\therefore \]The number of electrons is\[6.25 \times {10^{19}}\].
Note:The flow of electrons through a conductor, usually in the form of a wire is called electricity and this flow is called an electric current.
The current is defined as the power source that moves the existing electrons in the conductor around the circuit.
The electrons move through a wire from the negative end to the positive end.
The electrons' energy around the wire slows down the flow of electrons by the resistors.
Complete step-by-step solution:
The electrons are repelled when a negative charge is brought near one end of a conductor. The movement of the electrons shift from one end to another end of the conductor when an electric voltage is applied. An electric field within the metal triggers then electrons will move toward the positive side.
Given:
Current \[I = 5A\]
Time \[t = 2s\]
Charge of the electron, \[e = 1.6 \times {10^{ - 19}}\]
To Find:
The number of electrons is \[n\].
\[ \Rightarrow \dfrac{{ne}}{t} = I\]
\[ \Rightarrow \dfrac{{n \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{2} = 5\]
\[ \Rightarrow n = \dfrac{{10 \times {{10}^{20}}}}{{1.6}}\]
\[ \Rightarrow n = 6.25 \times {10^{19}}\]
\[\therefore \]The number of electrons is\[6.25 \times {10^{19}}\].
Note:The flow of electrons through a conductor, usually in the form of a wire is called electricity and this flow is called an electric current.
The current is defined as the power source that moves the existing electrons in the conductor around the circuit.
The electrons move through a wire from the negative end to the positive end.
The electrons' energy around the wire slows down the flow of electrons by the resistors.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

