
A coin is placed at the edge of a horizontal disc rotating about a vertical axis through speed \[2\,{\text{rad/s}}\]. The radius of the disc is 50cm. Find the minimum coefficient of friction between disc and coin so that the coin does not slip (\[g = 10\,{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}\]).
A. 0.1
B. 0.2
C. 0.3
D. 0.4
Answer
558.6k+ views
Hint: The coin will not slip from the disc when the friction force between the coin and disc is equal to the centrifugal force on the coin. The magnitude of centrifugal force is equal to the magnitude of centripetal force. Recall the expression for the centripetal force and equate it with the frictional force to determine the value of coefficient of friction.
Formula used:
Centripetal force, \[{F_C} = \dfrac{{m{v^2}}}{R}\]
where, m is the mass, v is the velocity and R is the radius of circular motion.
Frictional force, \[f = \mu mg\]
where, \[\mu \] is the coefficient of friction and g is the acceleration due to gravity.
Complete step by step solution:
We have given that the angular velocity of the disc is \[\omega = 2\,{\text{rad/s}}\] and the radius of the circular motion of the coin is \[R = 50\,{\text{cm}}\].
The coin will not slip from the disc when the friction force between the coin and disc is equal to the centrifugal force on the coin. Therefore, we can write,
\[\mu mg = \dfrac{{m{v^2}}}{R}\]
\[ \Rightarrow \mu = \dfrac{{{v^2}}}{{Rg}}\]
Here, \[\mu \] is the coefficient of friction, v is the linear velocity of the coin, R is the distance of the coin from the centre of the disc and g is the acceleration due to gravity.
But, we have, \[v = R\omega \]. Therefore, the above equation becomes,
\[\mu = \dfrac{{{{\left( {R\omega } \right)}^2}}}{{Rg}}\]
\[ \Rightarrow \mu = \dfrac{{R{\omega ^2}}}{g}\]
Substituting \[R = 50\,{\text{cm}}\], \[\omega = 2\,{\text{rad/s}}\] and \[g = 10\,{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}\] in the above equation, we get,
\[\mu = \dfrac{{\left( {0.5} \right){{\left( 2 \right)}^2}}}{{10}}\]
\[ \Rightarrow \mu = \dfrac{2}{{10}}\]
\[ \therefore \mu = 0.2\]
Therefore, the correct answer is option (B).
Note: The direction of centrifugal force on the body performing circular motion is away from the centre of circular motion. The force that acts on the body in circular motion is the centrifugal force and not the centripetal force. The magnitude of the centripetal force is equal to the friction force on the coin since it is the force responsible for the circular motion of the coin.
Formula used:
Centripetal force, \[{F_C} = \dfrac{{m{v^2}}}{R}\]
where, m is the mass, v is the velocity and R is the radius of circular motion.
Frictional force, \[f = \mu mg\]
where, \[\mu \] is the coefficient of friction and g is the acceleration due to gravity.
Complete step by step solution:
We have given that the angular velocity of the disc is \[\omega = 2\,{\text{rad/s}}\] and the radius of the circular motion of the coin is \[R = 50\,{\text{cm}}\].
The coin will not slip from the disc when the friction force between the coin and disc is equal to the centrifugal force on the coin. Therefore, we can write,
\[\mu mg = \dfrac{{m{v^2}}}{R}\]
\[ \Rightarrow \mu = \dfrac{{{v^2}}}{{Rg}}\]
Here, \[\mu \] is the coefficient of friction, v is the linear velocity of the coin, R is the distance of the coin from the centre of the disc and g is the acceleration due to gravity.
But, we have, \[v = R\omega \]. Therefore, the above equation becomes,
\[\mu = \dfrac{{{{\left( {R\omega } \right)}^2}}}{{Rg}}\]
\[ \Rightarrow \mu = \dfrac{{R{\omega ^2}}}{g}\]
Substituting \[R = 50\,{\text{cm}}\], \[\omega = 2\,{\text{rad/s}}\] and \[g = 10\,{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}\] in the above equation, we get,
\[\mu = \dfrac{{\left( {0.5} \right){{\left( 2 \right)}^2}}}{{10}}\]
\[ \Rightarrow \mu = \dfrac{2}{{10}}\]
\[ \therefore \mu = 0.2\]
Therefore, the correct answer is option (B).
Note: The direction of centrifugal force on the body performing circular motion is away from the centre of circular motion. The force that acts on the body in circular motion is the centrifugal force and not the centripetal force. The magnitude of the centripetal force is equal to the friction force on the coin since it is the force responsible for the circular motion of the coin.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

