
A capacitor of capacitance $100\;{\rm{\mu F}}$ is charged by connecting it to a battery of voltage $12\;{\rm{V}}$ with internal resistance $2\;\Omega $. The time after which \[99\% \] of the maximum charge is stored on the capacitor is
A.$0.92\;{\rm{ms}}$
B.$0.72\;{\rm{ms}}$
C.$0.34\;{\rm{ms}}$
D.$0.54\;{\rm{ms}}$
Answer
582.3k+ views
Hint: To solve this problem, we will use the formula of charge on the capacitor. As resistance and capacitance is already given in the question, we can find the time constant. Also, in the given condition, the charge is \[99\% \] of the maximum charge. We will substitute this time constant and charge which is equal to \[99\% \] of the charge in the formula of charge on the capacitor to find the time.
Complete step by step answer:
Given:
The capacitor is of the capacitance $C = 100\;{\rm{\mu F}}$.
The resistance in the circuit is $R = 2\;\Omega $.
The voltage in the circuit is \[V = 12\;{\rm{V}}\].
We will write the expression for the charge in the capacitor at a time $t$, that is given as
$Q = {Q_o}\left( {1 - {e^{\dfrac{{ - t}}{{RC}}}}} \right)$……(i)
Where, $RC$ is the time constant and ${Q_o}$ is the maximum charge stored in the capacitor.
As we have to find out the time when 99% of the maximum charge is stored. Therefore,
$Q = \dfrac{{99}}{{100}}{Q_o} = 0.99{Q_o}$..…(ii)
Now, we will write the expression for the time constant and it can be expressed as,
$ \tau = RC\\$
$\implies \tau = 2\;\Omega \times 100\;{\rm{\mu F}} \times \dfrac{{{\rm{1}}{{\rm{0}}^{{\rm{ - 6}}}}\;{\rm{F}}}}{{{\rm{1}}\;{\rm{\mu F}}}}\\$
$\implies \tau = 2 \times {10^{ - 4}} $……(iii)
On substitute the values of $Q$and $\tau $ that is $RC$ from the equation (ii) and (iii) respectively in the equation (i).
$ 0.99{Q_o} = {Q_o}\left( {1 - {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}}} \right)\\ $
$\implies 0.99 = 1 - {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}}\\$
$\implies {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}} = 1 - 0.99\\$
$\implies {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}} = 0.01$
Now we will log on both sides of the above expression.
$ \dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}} = \ln \left( {0.01} \right)\\$
$\implies t = - \ln \left( {0.01} \right) \times 2 \times {10^{ - 4}}\\$
$\implies t = 9.2 \times {10^{ - 4}}\;{\rm{s}}\\$
$\therefore t = 0.92\;{\rm{ms}} $
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
Make sure to substitute all the values in the standard unit only. The options are in millisecond but we will get the answer in seconds on solving the expression. Therefore, we need to convert the seconds into milliseconds.
Complete step by step answer:
Given:
The capacitor is of the capacitance $C = 100\;{\rm{\mu F}}$.
The resistance in the circuit is $R = 2\;\Omega $.
The voltage in the circuit is \[V = 12\;{\rm{V}}\].
We will write the expression for the charge in the capacitor at a time $t$, that is given as
$Q = {Q_o}\left( {1 - {e^{\dfrac{{ - t}}{{RC}}}}} \right)$……(i)
Where, $RC$ is the time constant and ${Q_o}$ is the maximum charge stored in the capacitor.
As we have to find out the time when 99% of the maximum charge is stored. Therefore,
$Q = \dfrac{{99}}{{100}}{Q_o} = 0.99{Q_o}$..…(ii)
Now, we will write the expression for the time constant and it can be expressed as,
$ \tau = RC\\$
$\implies \tau = 2\;\Omega \times 100\;{\rm{\mu F}} \times \dfrac{{{\rm{1}}{{\rm{0}}^{{\rm{ - 6}}}}\;{\rm{F}}}}{{{\rm{1}}\;{\rm{\mu F}}}}\\$
$\implies \tau = 2 \times {10^{ - 4}} $……(iii)
On substitute the values of $Q$and $\tau $ that is $RC$ from the equation (ii) and (iii) respectively in the equation (i).
$ 0.99{Q_o} = {Q_o}\left( {1 - {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}}} \right)\\ $
$\implies 0.99 = 1 - {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}}\\$
$\implies {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}} = 1 - 0.99\\$
$\implies {e^{\dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}}}} = 0.01$
Now we will log on both sides of the above expression.
$ \dfrac{{ - t}}{{2 \times {{10}^{ - 4}}}} = \ln \left( {0.01} \right)\\$
$\implies t = - \ln \left( {0.01} \right) \times 2 \times {10^{ - 4}}\\$
$\implies t = 9.2 \times {10^{ - 4}}\;{\rm{s}}\\$
$\therefore t = 0.92\;{\rm{ms}} $
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
Make sure to substitute all the values in the standard unit only. The options are in millisecond but we will get the answer in seconds on solving the expression. Therefore, we need to convert the seconds into milliseconds.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

