A capacitance $C$ is required to make the power factor unity in an ac circuit \[\left( {v = 50Hz} \right)\]. The circuit contains an inductance of \[0.5H\]and a resistance of \[15\Omega \]. The value of $C$ should be-
A. \[20\mu F\]
B. \[10\mu F\]
C. \[2\mu F\]
D. \[1\mu F\]
Answer
602.1k+ views
Hint: As we know that the power factor of an AC circuit is defined as the ratio of the real power consumed by a circuit to the apparent power consumed by the same circuit. Here power factor unity is given. By using this, we will find one condition in which inductive and capacitive reactance both are equal.
Complete step by step answer:
According to question, power factor is unity which means \[\operatorname{Cos} \phi = 1\]
\[\phi = 0\] . Now inductive and capacitive reactance both are equal.
\[{X_L} = {X_C}\]
We know value for \[{X_L}\& {X_C}\], substitute the value of both, we get-
\[\omega L = \dfrac{1}{{\omega C}}\] -- (1)
From equation (1),
\[C = \dfrac{1}{{{\omega ^2}L}}\]
Now we know value of ω=\[\sqrt {2\pi f} \], substitute it in the resulted equation, we get-
\[ \omega= \dfrac{1}{{2\pi f \times 0.5}}\]
\[\Rightarrow C = \dfrac{1}{{314 \times 0.5}}\]
\[\therefore C = 20\mu F\]
So, the value of capacitance, \[C = 20\mu F\]. Hence, Option A is correct.
Note: Reactance is just the opposition that is offered by capacitor and inductor in any circuit to flow the AC current in the circuit. It is of two types- Capacitive reactance ${X_C}$ and inductive reactance ${X_L}$. Inductive reactance is the opposition or obstacle offered by the inductor in an AC circuit to the flow of AC current whereas the capacitive reactance is inversely proportional to the capacitance and the single frequency.
Complete step by step answer:
According to question, power factor is unity which means \[\operatorname{Cos} \phi = 1\]
\[\phi = 0\] . Now inductive and capacitive reactance both are equal.
\[{X_L} = {X_C}\]
We know value for \[{X_L}\& {X_C}\], substitute the value of both, we get-
\[\omega L = \dfrac{1}{{\omega C}}\] -- (1)
From equation (1),
\[C = \dfrac{1}{{{\omega ^2}L}}\]
Now we know value of ω=\[\sqrt {2\pi f} \], substitute it in the resulted equation, we get-
\[ \omega= \dfrac{1}{{2\pi f \times 0.5}}\]
\[\Rightarrow C = \dfrac{1}{{314 \times 0.5}}\]
\[\therefore C = 20\mu F\]
So, the value of capacitance, \[C = 20\mu F\]. Hence, Option A is correct.
Note: Reactance is just the opposition that is offered by capacitor and inductor in any circuit to flow the AC current in the circuit. It is of two types- Capacitive reactance ${X_C}$ and inductive reactance ${X_L}$. Inductive reactance is the opposition or obstacle offered by the inductor in an AC circuit to the flow of AC current whereas the capacitive reactance is inversely proportional to the capacitance and the single frequency.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Sulphuric acid is known as the king of acids State class 12 chemistry CBSE

Why is the cell called the structural and functional class 12 biology CBSE

A dentist uses a small mirror that gives a magnification class 12 physics CBSE

