
A bookstore advertises 5 notebooks for \[\$7.50\]. How much would one notebook cost at this rate?
Answer
525.9k+ views
Hint: We are given the question stating the price of 5 notebooks as \[\$7.50\] and we are asked to find the price of one notebook. Since, we are asked to find the price of one notebook, so we will use the unitary method. For the price of one notebook we will divide the price of 5 notebooks, \[\$7.50\] by 5. And we will get the price of one notebook.
Complete step by step solution:
According to the given question, we are given the price of 5 notebooks as \[\$7.50\] and using the given information, we have to find the price of one notebook.
We can see that from the price of 5 notebooks, we have to find the price of one notebook, so we will simply use the unitary method.
So, first writing what we are given in the question,
Price of 5 notebooks \[\to \$7.50\]
So, for one notebook the price is \[\to \dfrac{7.50}{5}=\$1.50\]
Therefore, as per the rate for 5 notebooks given, the price of one notebook is \[\$1.50\].
Note: Don’t get confused with the way the question is asked. The price of 5 notebooks is given as \[\$7.50\], don’t further multiply \[\$7.50\] by 5 in order to get the total price. The given price itself is the total cost of the 5 notebooks, so for the price of one notebook we will divide \[\$7.50\] by 5.
Complete step by step solution:
According to the given question, we are given the price of 5 notebooks as \[\$7.50\] and using the given information, we have to find the price of one notebook.
We can see that from the price of 5 notebooks, we have to find the price of one notebook, so we will simply use the unitary method.
So, first writing what we are given in the question,
Price of 5 notebooks \[\to \$7.50\]
So, for one notebook the price is \[\to \dfrac{7.50}{5}=\$1.50\]
Therefore, as per the rate for 5 notebooks given, the price of one notebook is \[\$1.50\].
Note: Don’t get confused with the way the question is asked. The price of 5 notebooks is given as \[\$7.50\], don’t further multiply \[\$7.50\] by 5 in order to get the total price. The given price itself is the total cost of the 5 notebooks, so for the price of one notebook we will divide \[\$7.50\] by 5.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


