
A body of mass 100 kg and density 500 \[kg/{{m}^{3}}\]floats in water. The additional mass should be added to the body so that the body will sink is going to be
A- 80kg
B- 100kg
C- 150kg
D- 200kg
Answer
585.3k+ views
Hint: When a body is placed in water it will float or sink is governed by the Archimedes principle. Also, there is another law called the law of floatation which determines how the body will float on water.
Complete step by step answer:
Archimedes principle states that the upward buoyant force that is exerted on a body immersed in a fluid is equal to the weight of the fluid that the body displaced.
The density of a body is given by, \[\rho =\dfrac{mass}{volume}\]
\[\rho =\dfrac{m}{v}\]------(1)
This shows that the density of a body can be increased by increasing the mass of the body. An object sinks in water if its density is greater than that of water. An object floats in water if its density is less than that of water.
Given mass=100 kg
Density of body=500 \[kg/{{m}^{3}}\]
The volume of the body using Eq (1) is given by, \[\dfrac{100}{500}=0.2\]\[{{m}^{3}}\]
Weight of water displaced= volume of body \[\times \]g\[\times \]density of water
=0.2\[\times \]1000\[\times \]g
=2000g Kg-wt
Mass of water displaced= 200kg
Therefore, the additional mass which can be added to the body, so that body can sink
=200−100=100kg
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
In everyday language, weight and mass are interchangeably used widely. But in physics, they have distinct meanings. Mass is a constant quantity and has a constant value everywhere whereas weight is the gravitational force with which the body is attracted towards itself.
Complete step by step answer:
Archimedes principle states that the upward buoyant force that is exerted on a body immersed in a fluid is equal to the weight of the fluid that the body displaced.
The density of a body is given by, \[\rho =\dfrac{mass}{volume}\]
\[\rho =\dfrac{m}{v}\]------(1)
This shows that the density of a body can be increased by increasing the mass of the body. An object sinks in water if its density is greater than that of water. An object floats in water if its density is less than that of water.
Given mass=100 kg
Density of body=500 \[kg/{{m}^{3}}\]
The volume of the body using Eq (1) is given by, \[\dfrac{100}{500}=0.2\]\[{{m}^{3}}\]
Weight of water displaced= volume of body \[\times \]g\[\times \]density of water
=0.2\[\times \]1000\[\times \]g
=2000g Kg-wt
Mass of water displaced= 200kg
Therefore, the additional mass which can be added to the body, so that body can sink
=200−100=100kg
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
In everyday language, weight and mass are interchangeably used widely. But in physics, they have distinct meanings. Mass is a constant quantity and has a constant value everywhere whereas weight is the gravitational force with which the body is attracted towards itself.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

