
A bend in a level road has a radius of 10m. Calculate the maximum speed which a car turning this bend may have without skidding. ($\mu = 0.81$)
A. 6m/s
B. 3m/s
C. 4m/s
D. 9m/s
Answer
571.8k+ views
Hint: Given question refers to the phenomena of banking of roads. In banking of roads, edges are raised for the curved roads above the inner edge to provide the required centripetal force to the vehicle so that they do not skid and take a safe turn. Here centripetal force is equal to the frictional force. So equate these forces to find the value of maximum speed.
Complete step by step answer:
We are given that a bend in a level road has a radius of 10m.
We have to calculate the maximum speed which a car turning this bend may have without skidding.
So for the car to have maximum speed and not skid, centripetal force acting on it must be equal to frictional force it is exerting.
Centripetal force can be calculated using $\dfrac{{m{v^2}}}{r}$, where ms is the mass of the car, v is the speed and r is the radius of the bend.
Frictional force can be calculated using $\mu mg$, where g is the acceleration due to gravity and $\mu $ is the coefficient of friction.
Therefore,
$
\dfrac{{mv_{\max }^2}}{r} = \mu mg \\
\Rightarrow v_{\max }^2 = \mu gr \\
\therefore {v_{\max }} = \sqrt {\mu gr} \\
r = 10m,g = 10m/{s^2},\mu = 0.81 \\
\Rightarrow{v_{\max }} = \sqrt {10 \times 0.81 \times 10} = \sqrt {81} \\
\therefore {v_{\max }} = 9m/s \\
$
Therefore, the correct option is Option D, 9m/s.
Note: Do not confuse centripetal force with centrifugal force. Centripetal force is the force that puts an object in a curved or circular path whereas centrifugal force is the apparent force felt by an object moving in a curved path. Centripetal acts inwards and centrifugal act outwards.
Complete step by step answer:
We are given that a bend in a level road has a radius of 10m.
We have to calculate the maximum speed which a car turning this bend may have without skidding.
So for the car to have maximum speed and not skid, centripetal force acting on it must be equal to frictional force it is exerting.
Centripetal force can be calculated using $\dfrac{{m{v^2}}}{r}$, where ms is the mass of the car, v is the speed and r is the radius of the bend.
Frictional force can be calculated using $\mu mg$, where g is the acceleration due to gravity and $\mu $ is the coefficient of friction.
Therefore,
$
\dfrac{{mv_{\max }^2}}{r} = \mu mg \\
\Rightarrow v_{\max }^2 = \mu gr \\
\therefore {v_{\max }} = \sqrt {\mu gr} \\
r = 10m,g = 10m/{s^2},\mu = 0.81 \\
\Rightarrow{v_{\max }} = \sqrt {10 \times 0.81 \times 10} = \sqrt {81} \\
\therefore {v_{\max }} = 9m/s \\
$
Therefore, the correct option is Option D, 9m/s.
Note: Do not confuse centripetal force with centrifugal force. Centripetal force is the force that puts an object in a curved or circular path whereas centrifugal force is the apparent force felt by an object moving in a curved path. Centripetal acts inwards and centrifugal act outwards.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

