Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

A battery of 10 volt is connected to a resistance of 20 ohm through a variable resistance $R$, the amount of charge which has passed in the circuit in $4$ minutes, if the variable resistance $R$ is increased at the rate of $5$ ohm/min.
A) $120$ coulomb
B) $120{\log _e}2$ coulomb
C) $120/{\log _e}2$ coulomb
D) $60/{\log _e}2$ coulomb

Answer
VerifiedVerified
578.7k+ views
Hint: The resistance prevents the free movement of the charges under a potential difference. The current flow is defined as the rate of amount of charge passed with time. This current, resistance and potential are related which need to be investigated to solve this problem.

Formulae Used:
From Ohm’s law you have
$V = IR$
where, $V$ is potential difference applied, $R$ is the resistance and $I$ is the current flow.

Complete step by step answer:
Given: The potential of the battery is $V = $ $10$ volt.
The variable resistance is $R$ ohm.
The rate of increase of the resistance is $\dfrac{{dR}}{{dt}} = 5$ohm/min.
The time observed is $4$ min.
To get: The amount of charge passed.
Step 1:

seo images

By definition, you know that $I = \dfrac{{dq}}{{dt}}$, where $q$ is the total charge passed through time $t$.
Now express eq (1) in terms of this definition
$
  \dfrac{V}{R} = I \\
   \Rightarrow \dfrac{{dq}}{{dt}} = \dfrac{V}{R} \\
 $
You can represent the expression as
$ \Rightarrow \dfrac{{dq}}{{dR}}\dfrac{{dR}}{{dt}} = \dfrac{V}{R}$
Now you can get
$
  dq = V\dfrac{{dt}}{{dR}}\dfrac{{dR}}{R} \\
   \Rightarrow dq = \dfrac{V}{{\dfrac{{dR}}{{dt}}}}\dfrac{{dR}}{R} \\
 $
By the problem you have $V = 10$ volt and $\dfrac{{dR}}{{dt}} = 5$ ohm/min.
So, finally you have
$
  dq = \dfrac{{10}}{{\dfrac{5}{{60}}}}\dfrac{{dR}}{R} \\
\Rightarrow dq = 120\dfrac{{dR}}{R} \\
 $
Step 2:
The observed time is $4$ minutes and during that time, the variable resistance increases with the rate of
$\dfrac{{dR}}{{dt}} = 5$ ohm/min.
The total increase in resistance is
$\Rightarrow dR = \dfrac{5}{{60}}dT = \dfrac{5}{{60}} \times 4 \times 60$ ohm $ = 20$ ohm
Calculate the final resistance
$\Rightarrow {R_{final}} = \left( {20 + 20} \right)$ ohm $ = 40$ ohm
Step 3:
Now to calculate the total charge passed during that observed $4$ minutes, you need to integrate eq (2).
$
  \int {dq} = 120\int_{20}^{40} {\dfrac{{dR}}{R}} \\
   \Rightarrow Q = 120 \times \left[ {{{\log }_e}R} \right]_{20}^{40} \\
   \Rightarrow Q = 120 \times [{\log _e}40 - {\log _e}20] \\
   \Rightarrow Q = 120 \times {\log _e}\dfrac{{40}}{{20}} \\
   \Rightarrow Q = 120 \times {\log _e}2 \\
 $
$\therefore Q = 120{\log _e}2$ coulomb

If a battery of $10$ volt is connected to a resistance of $20$ ohm through a variable resistance $R$, the amount of charge which has passed in the circuit in $4$ minutes, if the variable resistance $R$ is increased at the rate of $5$ ohm/min, is $120{\log _e}2$ coulomb. Hence option B is correct.

Note:
Only the resistance is said to be variable. You should treat the rest terms even the rate of increase of the resistance to be constant. When the dependence of the charge and the variable is established, you should understand that a continuous relative change is happening and hence, you should attempt the integration. Be careful in choosing the limits of the resistance during the observed time.