
A 60μF capacitor is connected to a 110 V, 60 Hz ac supply. Determine the RMS value of the current in the circuit.
Answer
581.4k+ views
Hint: In the above question given with the data capacitor, voltage and frequency such that initially we use the formula of capacitive reactance. Then by using the RMS value of Current we can solve this question.
Complete step by step answer:
Given:
The capacitance of the capacitor is C=60μF.
The RMS value V=110V.
The frequency of the AC is f=60Hz.
To calculate The RMS value of the current let us use the formula of impedance of the capacitor.We know that the impedance of the capacitor is calculated by:
$
{X_c} = \dfrac{1}{{\omega C}} \\
\Rightarrow{X_c} = \dfrac{1}{{2\pi fC}} \\
\Rightarrow{X_c} = \dfrac{1}{{2 \times 3.14 \times 60 \times 60 \times {{10}^{ - 6}}}} \\
\Rightarrow{X_c} = 44.2\Omega \\
$
The RMS value of the current is determined as
$
{I_{rms}} = \dfrac{E}{{{X_c}}} \\
\Rightarrow{I_{rms}} = \dfrac{{110}}{{44.2}} \\
\therefore{I_{rms}} = 2.49A \\
$
Hence we find the RMS value of current as $2.49A$.
Note:Capacitive reactance is inversely proportional to the frequency of the alternating voltage therefore for low frequency the capacitive reactance is extremely high and for high frequencies, the capacitive reactance is very low.
Complete step by step answer:
Given:
The capacitance of the capacitor is C=60μF.
The RMS value V=110V.
The frequency of the AC is f=60Hz.
To calculate The RMS value of the current let us use the formula of impedance of the capacitor.We know that the impedance of the capacitor is calculated by:
$
{X_c} = \dfrac{1}{{\omega C}} \\
\Rightarrow{X_c} = \dfrac{1}{{2\pi fC}} \\
\Rightarrow{X_c} = \dfrac{1}{{2 \times 3.14 \times 60 \times 60 \times {{10}^{ - 6}}}} \\
\Rightarrow{X_c} = 44.2\Omega \\
$
The RMS value of the current is determined as
$
{I_{rms}} = \dfrac{E}{{{X_c}}} \\
\Rightarrow{I_{rms}} = \dfrac{{110}}{{44.2}} \\
\therefore{I_{rms}} = 2.49A \\
$
Hence we find the RMS value of current as $2.49A$.
Note:Capacitive reactance is inversely proportional to the frequency of the alternating voltage therefore for low frequency the capacitive reactance is extremely high and for high frequencies, the capacitive reactance is very low.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

