
A 24.39 g sample of a solid is placed in a flask. Toluene, in which the solid is insoluble, is added to the flask so that the total volume of solid and liquid together is 50.0 ml. The solid and toluene together weigh 47 g. The density of toluene at the temperature of the experiment is 0.864 g/ml. What is the density of the solid?
Answer
537.9k+ views
Hint:This problem can just be solved by some basic calculations one must have done at a very early age; just need some knowledge of the terms given.
As of now, just have in mind that the sample is purely the addition of solid and toluene.
Complete step-by-step answer:Let us discuss some basics before solving the problem;
Mass of a substance-
The amount of substance described in grams or kilograms.
Volume of a substance-
The space engulfed by the specific mass of a substance which is expressed in litres or millilitres.
Density of a substance-
Density is the mass per unit volume of a substance having units as g/L or Kg/L or g/ml or Kg/ml (although use sensible one always).
\[Density=\dfrac{Mass}{Volume}\]
Now,
Illustration-
Sample = Solid + Toluene
Mass of solid = 24.39 g
Mass of sample = 47 g
Thus,
Mass of toluene = Total mass – Mass of solid = 47 g – 24.39 g = 22.6 g
From this we can calculate volume as density is given;
Density of toluene = 0.864 g/ml.
Volume of toluene $=\dfrac{22.6g}{0.864g/ml}=26.2ml$
Now,
Volume of sample = 50 ml
Volume of solid = Volume of sample – Volume of toluene = 50 ml – 26.2 ml = 23.8 ml
Thus,
Density of solid $=\dfrac{24.3g}{23.8g/ml}=1.02g/ml$
Note:Do note that the sample is completely the addition of solid and toluene. The calculations are firmly based on the addition, subtraction, multiplication and division rules. So, do not get confused while doing basics and while applying proper units as well.
As of now, just have in mind that the sample is purely the addition of solid and toluene.
Complete step-by-step answer:Let us discuss some basics before solving the problem;
Mass of a substance-
The amount of substance described in grams or kilograms.
Volume of a substance-
The space engulfed by the specific mass of a substance which is expressed in litres or millilitres.
Density of a substance-
Density is the mass per unit volume of a substance having units as g/L or Kg/L or g/ml or Kg/ml (although use sensible one always).
\[Density=\dfrac{Mass}{Volume}\]
Now,
Illustration-
Sample = Solid + Toluene
Mass of solid = 24.39 g
Mass of sample = 47 g
Thus,
Mass of toluene = Total mass – Mass of solid = 47 g – 24.39 g = 22.6 g
From this we can calculate volume as density is given;
Density of toluene = 0.864 g/ml.
Volume of toluene $=\dfrac{22.6g}{0.864g/ml}=26.2ml$
Now,
Volume of sample = 50 ml
Volume of solid = Volume of sample – Volume of toluene = 50 ml – 26.2 ml = 23.8 ml
Thus,
Density of solid $=\dfrac{24.3g}{23.8g/ml}=1.02g/ml$
Note:Do note that the sample is completely the addition of solid and toluene. The calculations are firmly based on the addition, subtraction, multiplication and division rules. So, do not get confused while doing basics and while applying proper units as well.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

What is the difference between biodegradable and nonbiodegradable class 11 biology CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

