
A 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 μm. Assuming it to be 25% efficient in converting electrical energy to light, the number of photons of yellow light it emits per second is:
(A) $62 \times {10^{20}}$
(B) $3 \times {10^{19}}$
(C) $1.5 \times {10^{20}}$
(D) $6 \times {10^{18}}$
Answer
582.3k+ views
Hint
Here, we use the concept of Planck’s energy which states that the energy of a photon which is emitted due to transition of light is given by, $E = nh\upsilon = \dfrac{{nhc}}{\lambda }$, where n is the number of photons (an integer), h is the Planck’s constant ($h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js$), c is the speed of light ($c = 3.0 \times {10^8}m/s$), and λ is the wavelength of the light.
And the concept of ‘power’, which is defined as the rate of energy, i. e., $P = \dfrac{E}{t}$.
We also use the formula for efficiency (η) given by, $\eta = \dfrac{{{P_{out}}}}{{{P_{in}}}}$, where Pout is the output power and Pin is the input power.
Complete step by step answer
It is given that, the power of the sodium street lamp is, $P_{in}$ = 200 W;
Its efficiency, η = 25% = 0.25.
Calculate the output power ($P_{out}$) of the bulb, which is the power converted to light, by using the efficiency (η) formula given by, $\eta = \dfrac{{{P_{out}}}}{{{P_{in}}}}$.
$\Rightarrow {P_{out}} = \eta \times {P_{in}}$.
Put the given values.
$\Rightarrow {P_{out}} = 0.25 \times 200W\\\therefore {P_{out}} = 50W$
This implies that the energy of photons emitted by the bulb is 50 J/s.
Therefore, E = 50 J.
Now, consider the energy formula,
$\Rightarrow E = nh\upsilon = \dfrac{{nhc}}{\lambda }$.
Rearrange the equation in terms of n (number of photons).
$\Rightarrow n = \dfrac{{E\lambda }}{{hc}}$
Substitute the values.
$\Rightarrow n = \dfrac{{50J \times (0.6 \times {{10}^{ - 6}}m)}}{{(6.626 \times {{10}^{ - 34}}Js) \times (3.0 \times {{10}^8}m/s)}}\\ \Rightarrow n = \dfrac{{{{10}^{ - 6}}}}{{6.626 \times {{10}^{ - 34 + 8}}}}\\\therefore n = 1.5 \times {10^{20}}$
Thus, the number of photons of yellow light emitted by the bulb per second is $1.5 \times {10^{20}}$. The correct answer is option (C).
Note
Planck's postulate is one of the fundamental principles of quantum mechanics. It states that the energy of oscillators in a black body is quantized and is given by $E = nh\upsilon = \dfrac{{nhc}}{\lambda }$.
Here, we use the concept of Planck’s energy which states that the energy of a photon which is emitted due to transition of light is given by, $E = nh\upsilon = \dfrac{{nhc}}{\lambda }$, where n is the number of photons (an integer), h is the Planck’s constant ($h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js$), c is the speed of light ($c = 3.0 \times {10^8}m/s$), and λ is the wavelength of the light.
And the concept of ‘power’, which is defined as the rate of energy, i. e., $P = \dfrac{E}{t}$.
We also use the formula for efficiency (η) given by, $\eta = \dfrac{{{P_{out}}}}{{{P_{in}}}}$, where Pout is the output power and Pin is the input power.
Complete step by step answer
It is given that, the power of the sodium street lamp is, $P_{in}$ = 200 W;
Its efficiency, η = 25% = 0.25.
Calculate the output power ($P_{out}$) of the bulb, which is the power converted to light, by using the efficiency (η) formula given by, $\eta = \dfrac{{{P_{out}}}}{{{P_{in}}}}$.
$\Rightarrow {P_{out}} = \eta \times {P_{in}}$.
Put the given values.
$\Rightarrow {P_{out}} = 0.25 \times 200W\\\therefore {P_{out}} = 50W$
This implies that the energy of photons emitted by the bulb is 50 J/s.
Therefore, E = 50 J.
Now, consider the energy formula,
$\Rightarrow E = nh\upsilon = \dfrac{{nhc}}{\lambda }$.
Rearrange the equation in terms of n (number of photons).
$\Rightarrow n = \dfrac{{E\lambda }}{{hc}}$
Substitute the values.
$\Rightarrow n = \dfrac{{50J \times (0.6 \times {{10}^{ - 6}}m)}}{{(6.626 \times {{10}^{ - 34}}Js) \times (3.0 \times {{10}^8}m/s)}}\\ \Rightarrow n = \dfrac{{{{10}^{ - 6}}}}{{6.626 \times {{10}^{ - 34 + 8}}}}\\\therefore n = 1.5 \times {10^{20}}$
Thus, the number of photons of yellow light emitted by the bulb per second is $1.5 \times {10^{20}}$. The correct answer is option (C).
Note
Planck's postulate is one of the fundamental principles of quantum mechanics. It states that the energy of oscillators in a black body is quantized and is given by $E = nh\upsilon = \dfrac{{nhc}}{\lambda }$.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

