
300mm long tube containing 60cc of sugar solution produces a rotation of 9° when placed in a polarimeter. If the specific rotation is 60°. Calculate the quantity of sugar contained in the solution.
Answer
599.7k+ views
Hint: For solving this problem, the understanding of the general concept of polarization and polarimeters is a must. Additionally, it is very important that we know the formula of the polarimeter, which provides a relation between observed rotations, length, and specific optical rotation of the given medium.
Complete answer:
> Let’s consider all the given values and convert them to the required units
$l$\[ = 300mm{\text{ }} = 30cm{\text{ }} = 3dm\], $\theta $ $ = 9^\circ $,$[\alpha ]_A^T = 60^\circ $, volume of solution
Where, $ = 60c{m^3}$
$l = $ Length of tube,
$\theta = $ Observed optical rotation,
$[\alpha ]_A^T = $Specific rotation of given sugar solution
> According to the formula of polarimeter
$\theta = [\alpha ]_\lambda ^TlC \\
\Rightarrow C = \dfrac{\theta }{{[\alpha ]_\lambda ^Tl}} = \dfrac{{9^\circ }}{{60^\circ \times 3}} = \dfrac{1}{{20}}gc{m^{ - 3}} \\ $
> Quantity of sugar in solution$ = Concentration \times Volume$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{{20}} \times 60 = 3gm$
Hence, the quantity of sugar in the given solution is 3gm.
Note: Polarimeter works by using the concept of polarization. Polarimeter is a very essential equipment in pharmaceutical industries, as it helps in quality control of products. Additionally, remember to always convert the length of the tube to decimeter (dm).
Complete answer:
> Let’s consider all the given values and convert them to the required units
$l$\[ = 300mm{\text{ }} = 30cm{\text{ }} = 3dm\], $\theta $ $ = 9^\circ $,$[\alpha ]_A^T = 60^\circ $, volume of solution
Where, $ = 60c{m^3}$
$l = $ Length of tube,
$\theta = $ Observed optical rotation,
$[\alpha ]_A^T = $Specific rotation of given sugar solution
> According to the formula of polarimeter
$\theta = [\alpha ]_\lambda ^TlC \\
\Rightarrow C = \dfrac{\theta }{{[\alpha ]_\lambda ^Tl}} = \dfrac{{9^\circ }}{{60^\circ \times 3}} = \dfrac{1}{{20}}gc{m^{ - 3}} \\ $
> Quantity of sugar in solution$ = Concentration \times Volume$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{{20}} \times 60 = 3gm$
Hence, the quantity of sugar in the given solution is 3gm.
Note: Polarimeter works by using the concept of polarization. Polarimeter is a very essential equipment in pharmaceutical industries, as it helps in quality control of products. Additionally, remember to always convert the length of the tube to decimeter (dm).
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

