
$1.7g$ of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}.n{{H}_{2}}O$ were dissolved in water and the volume was made up to $425ml$. $20$ml of this diluted solution required $20ml$$\dfrac{M}{20}$ HCl for complete neutralization. The value of n is
A. $7$
B. $3$
C. $2$
D. $10$
Answer
556.2k+ views
Hint: This question involves knowledge of various concepts. The concept of equivalent weight, number of milliequivalents, n-factor, molar mass and simple mathematical calculation. To solve this, we will firstly calculate the milliequivalents of given compound in $425$ml solution. From this information we will calculate the molar mass and finally will decipher the value of n.
Complete step-by-step answer:Let us firstly find the number of milliequivalents in $425$ ml of solution of given salt. But we know that no such information is mentioned which will help us to directly calculate the milliequivalents. So, we will firstly calculate the milliequivalents in $20$ml of given solution and then by simple unitary method will calculate the milliequivalents for 425ml.
We know that in neutralization the number of milliequivalents of acidic and basic solution is same
Therefore,
milliequivalents in $20$ml of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}.n{{H}_{2}}O$= milliequivalents in $20\,ml\,\dfrac{M}{10}$HCl
We know that number of milliequivalents is given by formula
Number of milliequivalents = $Molarity\times Volume$
Therefore, number of milliequivalents of $20$ml HCl is calculated as
$\Rightarrow \dfrac{M}{20}\times 20=1$milliequivalents
Using unitary method, we can say that number of milliequivalents in $425ml$ solution is equal to
$\Rightarrow \dfrac{1}{20}\times 425=21.25$ milliequivalents
Now, we know that number of milliequivalents = $\dfrac{given mass}{equivalent\,mass}\times 1000$ …. equation 1
And we know that $equivalent mass=\,\dfrac{Molar\,mass}{n-factor}$ ……. Equation 2
Putting equation 2 in equation 1 we get,
Number of milliequivalents = $\dfrac{given\,mass\times n-factor\times 1000}{molar\,mass}$ …. Equation 3
Given mass= $1.7$grams
number of milliequivalents = $21.25$
We know that $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$will dissociate into $2N{{a}^{+}}\And C{{O}_{3}}^{2-}$. The ions have charge = $2$. And we know that in salt n-factor = charge on ions
Hence n-factor= $2$
Substituting the value of given mass, equivalents, n-factor in equation 3, we get
$21.25=\dfrac{1.7\times 2\times 1000}{molar\,mass}$
Therefore, molar mass= $\dfrac{3400}{21.25}=160$g/mole
This is the molar mass of given compound sodium carbonate.
Also, we know that molar mass of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}. n{{H}_{2}}O$ can be written as = $106+18n$
Comparing both the above equation, we get
$\begin{align}
& \Rightarrow 106+18n=160 \\
& \Rightarrow 18n=160-106 \\
& \Rightarrow 18n=54 \\
& \Rightarrow n=\dfrac{54}{18}=3 \\
\end{align}$
Therefore, the value of n=$3$
Hence, the correct option is B, 3
Note:The most important point for the question was interrelation of concept. In physical chemistry questions always see what is given and then determine the starting and ending point. Then try to interrelate the concepts to reach a solution. This interrelation of concepts comes with practice.
Complete step-by-step answer:Let us firstly find the number of milliequivalents in $425$ ml of solution of given salt. But we know that no such information is mentioned which will help us to directly calculate the milliequivalents. So, we will firstly calculate the milliequivalents in $20$ml of given solution and then by simple unitary method will calculate the milliequivalents for 425ml.
We know that in neutralization the number of milliequivalents of acidic and basic solution is same
Therefore,
milliequivalents in $20$ml of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}.n{{H}_{2}}O$= milliequivalents in $20\,ml\,\dfrac{M}{10}$HCl
We know that number of milliequivalents is given by formula
Number of milliequivalents = $Molarity\times Volume$
Therefore, number of milliequivalents of $20$ml HCl is calculated as
$\Rightarrow \dfrac{M}{20}\times 20=1$milliequivalents
Using unitary method, we can say that number of milliequivalents in $425ml$ solution is equal to
$\Rightarrow \dfrac{1}{20}\times 425=21.25$ milliequivalents
Now, we know that number of milliequivalents = $\dfrac{given mass}{equivalent\,mass}\times 1000$ …. equation 1
And we know that $equivalent mass=\,\dfrac{Molar\,mass}{n-factor}$ ……. Equation 2
Putting equation 2 in equation 1 we get,
Number of milliequivalents = $\dfrac{given\,mass\times n-factor\times 1000}{molar\,mass}$ …. Equation 3
Given mass= $1.7$grams
number of milliequivalents = $21.25$
We know that $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$will dissociate into $2N{{a}^{+}}\And C{{O}_{3}}^{2-}$. The ions have charge = $2$. And we know that in salt n-factor = charge on ions
Hence n-factor= $2$
Substituting the value of given mass, equivalents, n-factor in equation 3, we get
$21.25=\dfrac{1.7\times 2\times 1000}{molar\,mass}$
Therefore, molar mass= $\dfrac{3400}{21.25}=160$g/mole
This is the molar mass of given compound sodium carbonate.
Also, we know that molar mass of $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}. n{{H}_{2}}O$ can be written as = $106+18n$
Comparing both the above equation, we get
$\begin{align}
& \Rightarrow 106+18n=160 \\
& \Rightarrow 18n=160-106 \\
& \Rightarrow 18n=54 \\
& \Rightarrow n=\dfrac{54}{18}=3 \\
\end{align}$
Therefore, the value of n=$3$
Hence, the correct option is B, 3
Note:The most important point for the question was interrelation of concept. In physical chemistry questions always see what is given and then determine the starting and ending point. Then try to interrelate the concepts to reach a solution. This interrelation of concepts comes with practice.
Recently Updated Pages
Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

