
125 mL of a gas A of pressure 500 mm is mixed with 200 mL of another gas B at a pressure of 300 mm in a vessel of 150 mL capacity. What will be the total pressure of the resulting mixture if the temperature is kept constant?
Answer
568.2k+ views
Hint: Boyle’s law states that when a gas is held at a constant temperature and mass in a closed container, the volume and pressure vary inversely. The equation to use in this is
${p_1}{v_1} = {p_2}{v_2}$
Complete step by step answer:
The gasses behave as ideal gasses and won’t condense or react. All the gas is transferred to the final 150 ml container. The pressure is in mm. Each gas can be treated separately.
We should note that PV = nRT and thus PV is constant.
So, the equation is ${p_1}{v_1} = {p_2}{v_2}$
Given in the question are:
${V_1}$ = Volume of gas A = 125 mL
${V_2}$= Volume of gas B = 200 mL
${P_1}$= Pressure of gas A = 500 mm
${P_2}$= Pressure of gas B = 300 mm
Applying mole conservation,
${P_{total}} = \dfrac{{{P_1}{V_1} + \:{P_2}{V_2}}}{{{V_{vessel}}}}$
Substituting the values in the equation, we get,
${P_{total}} = \dfrac{{125\: \times 500 + 200\: \times 300}}{{150}}$
$= 816.67$ mm
Note: Boyle’s law, which is also known as Mariotte’s law, is a relation which concerns the compression and expansion of a gas at constant temperature. This empirical relation, which was formulated by the physicist Robert Boyle in 1662, states that the pressure (p) of a given quantity of gas varies inversely with its volume (v) at constant temperature; that is, in equation form, pv = k, a constant. The relationship was also discovered by the French physicist Edme Mariotte (1676). Real gases obey Boyle’s law at sufficiently low pressures, although the product pv generally decreases slightly at higher pressures, where the gas begins to depart from ideal behaviour.
${p_1}{v_1} = {p_2}{v_2}$
Complete step by step answer:
The gasses behave as ideal gasses and won’t condense or react. All the gas is transferred to the final 150 ml container. The pressure is in mm. Each gas can be treated separately.
We should note that PV = nRT and thus PV is constant.
So, the equation is ${p_1}{v_1} = {p_2}{v_2}$
Given in the question are:
${V_1}$ = Volume of gas A = 125 mL
${V_2}$= Volume of gas B = 200 mL
${P_1}$= Pressure of gas A = 500 mm
${P_2}$= Pressure of gas B = 300 mm
Applying mole conservation,
${P_{total}} = \dfrac{{{P_1}{V_1} + \:{P_2}{V_2}}}{{{V_{vessel}}}}$
Substituting the values in the equation, we get,
${P_{total}} = \dfrac{{125\: \times 500 + 200\: \times 300}}{{150}}$
$= 816.67$ mm
Note: Boyle’s law, which is also known as Mariotte’s law, is a relation which concerns the compression and expansion of a gas at constant temperature. This empirical relation, which was formulated by the physicist Robert Boyle in 1662, states that the pressure (p) of a given quantity of gas varies inversely with its volume (v) at constant temperature; that is, in equation form, pv = k, a constant. The relationship was also discovered by the French physicist Edme Mariotte (1676). Real gases obey Boyle’s law at sufficiently low pressures, although the product pv generally decreases slightly at higher pressures, where the gas begins to depart from ideal behaviour.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

