
10 ml of water required 1.47 mg of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$ (M. Wt. = 294) for the oxidation of dissolved organic matter in presence of acid. Then the C.O.D of the water sample is:
(a)- 2.44 ppm
(b)- 24 ppm
(c)- 32 ppm
(d)- 1.6 ppm
Answer
564.6k+ views
Hint: For calculating the C.O.D of the water sample first, calculate the number of milliequivalents by dividing the weight in mg of the sample by the equivalent weight of the sample. The equivalent weight of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$ is equal to the molecular weight divided by the n-factor of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$.
Complete Solution :
The C.O.D is the term used to define the chemical oxygen demand of the reaction, and it tells the amount of oxygen required or consumed during the reaction in the solution.
First, we have to calculate the number of milliequivalents by dividing the weight in mg of the sample by the equivalent weight of the sample.
$\text{Number of milliequivalent = }\dfrac{\text{weight in mg}}{\text{Equivalent weight}}$
The equivalent weight of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$ is equal to the molecular weight divided by the n-factor of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$. The n-factor of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$ is 6 because in acidic medium 6 electrons are needed for the reaction.
$Equivalent\text{ }weight =\dfrac{294}{6}=49$
So, the number of milliequivalents will be:
$\text{Number of milliequivalent = }\dfrac{1.47}{49} = 0.03\text{ }meq$
Now the COD of the sample will be:
$\dfrac{0.03}{10}\text{ x 1000 = 3 meq/L}$
So, in terms of the oxygen COD, we have to multiply the COD of the sample with $8mg{{O}_{2}}/meq$
$3\text{ meq/L x 8mg}{{\text{O}}_{\text{2}}}\text{/meq = 24 mg/L = 24 ppm}$
Therefore, the COD of the sample is 24 ppm.
So, the correct answer is “Option B”.
Note: Don’t forget to multiply the COD of the sample with 8 because in the reaction, oxygen is consumed and its number of milliequivalents is equal to $8mg{{O}_{2}}/meq$. Take the n-factor of the sample by a change in the oxidation number.
Complete Solution :
The C.O.D is the term used to define the chemical oxygen demand of the reaction, and it tells the amount of oxygen required or consumed during the reaction in the solution.
First, we have to calculate the number of milliequivalents by dividing the weight in mg of the sample by the equivalent weight of the sample.
$\text{Number of milliequivalent = }\dfrac{\text{weight in mg}}{\text{Equivalent weight}}$
The equivalent weight of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$ is equal to the molecular weight divided by the n-factor of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$. The n-factor of ${{K}_{2}}C{{r}_{2}}{{O}_{7}}$ is 6 because in acidic medium 6 electrons are needed for the reaction.
$Equivalent\text{ }weight =\dfrac{294}{6}=49$
So, the number of milliequivalents will be:
$\text{Number of milliequivalent = }\dfrac{1.47}{49} = 0.03\text{ }meq$
Now the COD of the sample will be:
$\dfrac{0.03}{10}\text{ x 1000 = 3 meq/L}$
So, in terms of the oxygen COD, we have to multiply the COD of the sample with $8mg{{O}_{2}}/meq$
$3\text{ meq/L x 8mg}{{\text{O}}_{\text{2}}}\text{/meq = 24 mg/L = 24 ppm}$
Therefore, the COD of the sample is 24 ppm.
So, the correct answer is “Option B”.
Note: Don’t forget to multiply the COD of the sample with 8 because in the reaction, oxygen is consumed and its number of milliequivalents is equal to $8mg{{O}_{2}}/meq$. Take the n-factor of the sample by a change in the oxidation number.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

