
0g of a mixture of \[BaO\] and \[CaO\] requires 100 $cm^3$ of 2.5 M \[HCl\] to react completely. The percentage of calcium oxide in the mixture is approximately:
(Given: molar mass of \[BaO\]=153)
A: 52.6
B: 55.1
C: 44.9
D: 47.4
Answer
569.7k+ views
Hint:The mole concept is very significant and useful in chemistry. It is actually the base of stoichiometry and it provides the best option to express the amounts of reactants as well as products that are consumed and formed during a chemical reaction.
Complete answer:
In the question, we are given a solution mixture of\[BaO\] and \[CaO\].
Mass of solution mixture = 10 g (Given)
Let us assume mass of \[CaO\] as x g
Then, mass of \[BaO\] = (10 – x) g
Now, we will find out the equivalent mass of \[BaO\] and \[CaO\].
We know that the equivalent weight of any element is equal to its atomic weight divided by the valence which it assumes in the compounds.
Therefore, equivalent mass of \[BaO\] = ?
Molar mass of \[BaO\]=153 (Given)
\[Equivalent{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ }}BaO = \dfrac{{molar{\text{ }}mass}}{2} = \dfrac{{153}}{2} = 76.5\]
And, to calculate the number of gram equivalents, we generally use the following formula:
\[Number{\text{ }}of{\text{ }}gram{\text{ }}equivalents = \dfrac{{Given{\text{ }}mass{\text{ }}}}{{{\text{ }}Equivalent{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ }}the{\text{ }}given{\text{ }}species}}\]
\[\therefore Number{\text{ }}of{\text{ }}gram{\text{ }}equivalents{\text{ }}of{\text{ }}BaO = \dfrac{{10 - x{\text{ }}}}{{{\text{76}}{\text{.5}}}}\]
Similarly, we will calculate for \[CaO\]:
molar mass of \[CaO\]=56
\[equivalent{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ C}}aO = \dfrac{{molar{\text{ }}mass}}{2} = \dfrac{{56}}{2} = 28\]
\[\therefore Number{\text{ }}of{\text{ }}gram{\text{ }}equivalents{\text{ }}of{\text{ C}}aO = \dfrac{{x{\text{ }}}}{{28}}\]
\[\therefore Number{\text{ }}of{\text{ }}equivalents{\text{ }}of{\text{ }}HCl = 2.5 \times 0.1 = 0.25\] (Since concentration of \[HCl\] = 2.5 M, volume = 100 $cm^3$ is given)
\[Equivalents{\text{ }}of\;CaO\; + Equivalents{\text{ }}of\;BaO\; = \;Equivalents{\text{ }}of\;HCl\]
Substituting the values, we will find out the value of x.
\[
\Rightarrow \dfrac{x}{{28}} + \dfrac{{10 - x}}{{76.5}} = 0.25 \\
\Rightarrow x = 5.26g
\]
\[\% {\text{ }}of{\text{ }}CaO = \dfrac{{5.26}}{{10}} \times 100 = 52.6\% \]
The percentage of calcium oxide in the mixture is approximately $52.6\%$.
Hence, the correct answer is Option A.
Note:
- Never get confused between the use of normality, molarity and molality as a measure of concentration. Molarity is the number of moles of solute particles per litre of solution. Normality is the gram equivalent weight per litre of the solution. Molality is the number of moles of solute particles per kilogram of solvent.
- Most of the time, molarity is being preferred as the most suitable measure of concentration. In cases when the temperature of an experiment changes, then molality is preferred over other units of concentration. Normality is preferred most often in case of titration calculations.
Complete answer:
In the question, we are given a solution mixture of\[BaO\] and \[CaO\].
Mass of solution mixture = 10 g (Given)
Let us assume mass of \[CaO\] as x g
Then, mass of \[BaO\] = (10 – x) g
Now, we will find out the equivalent mass of \[BaO\] and \[CaO\].
We know that the equivalent weight of any element is equal to its atomic weight divided by the valence which it assumes in the compounds.
Therefore, equivalent mass of \[BaO\] = ?
Molar mass of \[BaO\]=153 (Given)
\[Equivalent{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ }}BaO = \dfrac{{molar{\text{ }}mass}}{2} = \dfrac{{153}}{2} = 76.5\]
And, to calculate the number of gram equivalents, we generally use the following formula:
\[Number{\text{ }}of{\text{ }}gram{\text{ }}equivalents = \dfrac{{Given{\text{ }}mass{\text{ }}}}{{{\text{ }}Equivalent{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ }}the{\text{ }}given{\text{ }}species}}\]
\[\therefore Number{\text{ }}of{\text{ }}gram{\text{ }}equivalents{\text{ }}of{\text{ }}BaO = \dfrac{{10 - x{\text{ }}}}{{{\text{76}}{\text{.5}}}}\]
Similarly, we will calculate for \[CaO\]:
molar mass of \[CaO\]=56
\[equivalent{\text{ }}mass{\text{ }}of{\text{ C}}aO = \dfrac{{molar{\text{ }}mass}}{2} = \dfrac{{56}}{2} = 28\]
\[\therefore Number{\text{ }}of{\text{ }}gram{\text{ }}equivalents{\text{ }}of{\text{ C}}aO = \dfrac{{x{\text{ }}}}{{28}}\]
\[\therefore Number{\text{ }}of{\text{ }}equivalents{\text{ }}of{\text{ }}HCl = 2.5 \times 0.1 = 0.25\] (Since concentration of \[HCl\] = 2.5 M, volume = 100 $cm^3$ is given)
\[Equivalents{\text{ }}of\;CaO\; + Equivalents{\text{ }}of\;BaO\; = \;Equivalents{\text{ }}of\;HCl\]
Substituting the values, we will find out the value of x.
\[
\Rightarrow \dfrac{x}{{28}} + \dfrac{{10 - x}}{{76.5}} = 0.25 \\
\Rightarrow x = 5.26g
\]
\[\% {\text{ }}of{\text{ }}CaO = \dfrac{{5.26}}{{10}} \times 100 = 52.6\% \]
The percentage of calcium oxide in the mixture is approximately $52.6\%$.
Hence, the correct answer is Option A.
Note:
- Never get confused between the use of normality, molarity and molality as a measure of concentration. Molarity is the number of moles of solute particles per litre of solution. Normality is the gram equivalent weight per litre of the solution. Molality is the number of moles of solute particles per kilogram of solvent.
- Most of the time, molarity is being preferred as the most suitable measure of concentration. In cases when the temperature of an experiment changes, then molality is preferred over other units of concentration. Normality is preferred most often in case of titration calculations.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

