
You bought a magazine for \[\$5\] and four erasers. You spent a total of \[\$25\]. How much did each eraser cost?
Answer
525.3k+ views
Hint: This question is from the topic of algebra. In this question, we will find the cost of eraser using the given data. In solving this question, we will first write the equation for the cost of magazine and cost of 4 erasers and equate this with \[\$25\]. After that, we will put the values as \[\$5\] in the place of the cost of the magazine as it is given in the question. After solving the further question, we will find the cost of eraser.
Complete step by step solution:
Let us solve this question.
In this question, we have asked to find the cost of 1 eraser or we can say each eraser using the given data. The given data are:
The cost of 1 magazine is \[\$5\].
And, total spent rupees are \[\$25\] in a magazine and four erasers.
So, we can write this as
Cost of magazine + Cost of 4 erasers = Total spent rupees
We can write the above equation as
\[\Rightarrow \] \[\$5\] + 4 multiplied by cost of 1 eraser = \[\$25\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] \[\$5\] + 4 (Cost of 1 eraser) = \[\$25\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] 4 (Cost of 1 eraser) = \[\$25-\$5\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] 4 (Cost of 1 eraser) = \[\$20\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] Cost of 1 eraser = \[\$\dfrac{20}{4}\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] Cost of 1 eraser = \[\$5\]
Hence, we found that each eraser cost \[\$5\].
Note: We should have a better knowledge in the topic of algebra to solve this type of question easily.
We can solve this question in a different way.
Let the cost of 1 eraser be x. So, we can say that the cost of 4 erasers will be 4 multiplied by x. Then, we can write
Cost of magazine + Cost of 4 erasers = \[\$25\]
We can write the above as
\[\Rightarrow \$5+4x=\$25\]
From the above, we can write as
\[\Rightarrow 4x=\$20\]
\[\Rightarrow x=\$\dfrac{20}{4}=\$5\]
Hence, we got that the cost of 1 eraser is \[\$5\].
Complete step by step solution:
Let us solve this question.
In this question, we have asked to find the cost of 1 eraser or we can say each eraser using the given data. The given data are:
The cost of 1 magazine is \[\$5\].
And, total spent rupees are \[\$25\] in a magazine and four erasers.
So, we can write this as
Cost of magazine + Cost of 4 erasers = Total spent rupees
We can write the above equation as
\[\Rightarrow \] \[\$5\] + 4 multiplied by cost of 1 eraser = \[\$25\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] \[\$5\] + 4 (Cost of 1 eraser) = \[\$25\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] 4 (Cost of 1 eraser) = \[\$25-\$5\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] 4 (Cost of 1 eraser) = \[\$20\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] Cost of 1 eraser = \[\$\dfrac{20}{4}\]
The above can also be written as
\[\Rightarrow \] Cost of 1 eraser = \[\$5\]
Hence, we found that each eraser cost \[\$5\].
Note: We should have a better knowledge in the topic of algebra to solve this type of question easily.
We can solve this question in a different way.
Let the cost of 1 eraser be x. So, we can say that the cost of 4 erasers will be 4 multiplied by x. Then, we can write
Cost of magazine + Cost of 4 erasers = \[\$25\]
We can write the above as
\[\Rightarrow \$5+4x=\$25\]
From the above, we can write as
\[\Rightarrow 4x=\$20\]
\[\Rightarrow x=\$\dfrac{20}{4}=\$5\]
Hence, we got that the cost of 1 eraser is \[\$5\].
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


