
Write the electronic configuration of $K$ and $Cl$.
Answer
496.8k+ views
Hint: Electronic configuration is the arrangement of electrons in the energy levels around an atomic nucleus in orbit. Electronic configuration helps us to determine the group and period the element belongs to, the valency and valence electrons of the element.
Complete answer:
Let us first consider the element Potassium $K$.
The atomic number of potassium is $19$. We know it is an Alkali metal and the number of electrons in its outermost shell is $1$. It belongs to the fourth period.
According to Neil Bohr there are four subshells to the nucleus. They are divided into $K,L,M,N$. Keeping in mind the octet rule, the number of electrons in the respective subshells are $K = 2$, $L = 8$, $M = 8$, $N = 1$.
The electronic configuration of $K$ is $2,8,8,1$.
Let us now consider the element Chlorine $Cl$.
The atomic number of Chlorine is $17$. It is known as a Halogen element and the number of electrons in its outermost shell is $7$. It belongs to the third period.
According to Neil Bohr there are four subshells to the nucleus. They are divided into $K,L,M,N$. Keeping in mind the octet rule, the number of electrons in the respective subshells are $K = 2$, $L = 8$, $M = 7$.
The electronic configuration of $Cl$ is $2,8,7$.
Note:
Both the elements, Potassium $K$ and Chlorine $Cl$ have the same valency $1$. Potassium $K$ in order to attain the electronic configuration of the nearest noble gas Argon $Ar$ readily donates an electron while Chlorine $Cl$ readily accepts an electron to attain electronic configuration of the nearest noble gas Argon $Ar$.
Complete answer:
Let us first consider the element Potassium $K$.
The atomic number of potassium is $19$. We know it is an Alkali metal and the number of electrons in its outermost shell is $1$. It belongs to the fourth period.
According to Neil Bohr there are four subshells to the nucleus. They are divided into $K,L,M,N$. Keeping in mind the octet rule, the number of electrons in the respective subshells are $K = 2$, $L = 8$, $M = 8$, $N = 1$.
The electronic configuration of $K$ is $2,8,8,1$.
Let us now consider the element Chlorine $Cl$.
The atomic number of Chlorine is $17$. It is known as a Halogen element and the number of electrons in its outermost shell is $7$. It belongs to the third period.
According to Neil Bohr there are four subshells to the nucleus. They are divided into $K,L,M,N$. Keeping in mind the octet rule, the number of electrons in the respective subshells are $K = 2$, $L = 8$, $M = 7$.
The electronic configuration of $Cl$ is $2,8,7$.
Note:
Both the elements, Potassium $K$ and Chlorine $Cl$ have the same valency $1$. Potassium $K$ in order to attain the electronic configuration of the nearest noble gas Argon $Ar$ readily donates an electron while Chlorine $Cl$ readily accepts an electron to attain electronic configuration of the nearest noble gas Argon $Ar$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

