
Working \[4\] hours daily Swati can weave-design \[5\] sarees in \[18\] days. How many days will it take for her to weave-design \[10\] sarees working 6 hours daily?
Answer
518.7k+ views
Hint: Swati working \[4\] hours in a day we have to calculate the number of sarees she stitched in \[18\] days. After that we will get the estimate of \[1\] saree stitched by Swati. Then calculate the time taken in weaving \[1\] saree. After that we have to calculate the time detained for weaving \[10\] saree.
Complete step-by-step solution:
On working \[4\] hours on a daily basis, Swati is able to stich \[5\] saree in \[18\] days
The girl is working \[4\] hours on a daily basis, here we assume that, the one day is equal to \[4\] hours
She can weave \[5\] sarees in \[18 \times 4\,hour = 72\,hours\]
The time consumed in weaving \[1\] saree in \[\dfrac{{72}}{5}\,hours\] = \[14.4\,hours\].
The consumption of time in weaving \[1\;saree = 14.4\,\;hours{\text{ }}per{\text{ }}saree\]
The time consumed for \[10\] sarees \[ = 14.4\,hrs/saree \times 10\;saree{\text{ }} = 144\,hours\]
In case that girl started investing about \[6\] hours a day, let us assume that one day is equal to \[6\] hours
The total detained for the stitching of \[10\] sarees \[ = 144 \times \dfrac{1}{6} = {\text{ }}24{\text{ }}days\].
Note: The type of solution above comes under the category of a method called unitary method. Unitary method is a method in which we first try to find out the value of a single unit and then find the necessary value which is asked by multiplying the single unit value.
Complete step-by-step solution:
On working \[4\] hours on a daily basis, Swati is able to stich \[5\] saree in \[18\] days
The girl is working \[4\] hours on a daily basis, here we assume that, the one day is equal to \[4\] hours
She can weave \[5\] sarees in \[18 \times 4\,hour = 72\,hours\]
The time consumed in weaving \[1\] saree in \[\dfrac{{72}}{5}\,hours\] = \[14.4\,hours\].
The consumption of time in weaving \[1\;saree = 14.4\,\;hours{\text{ }}per{\text{ }}saree\]
The time consumed for \[10\] sarees \[ = 14.4\,hrs/saree \times 10\;saree{\text{ }} = 144\,hours\]
In case that girl started investing about \[6\] hours a day, let us assume that one day is equal to \[6\] hours
The total detained for the stitching of \[10\] sarees \[ = 144 \times \dfrac{1}{6} = {\text{ }}24{\text{ }}days\].
Note: The type of solution above comes under the category of a method called unitary method. Unitary method is a method in which we first try to find out the value of a single unit and then find the necessary value which is asked by multiplying the single unit value.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE


