
Work done in raising a body of mass 2 kg from ground level to a height 5 m is given by $\left( {g = 10m/{s^2}} \right)$:
A) 10 J
B) 100 J
C) 0 J
D) 2.5 J
Answer
575.4k+ views
Hint: As the body moves from one position to another, it will suffer the change in its potential energy. This change in potential energy is equal to the work done and thus we can calculate its magnitude from here. Potential energy is given by the product of mass, height and acceleration due to gravity.
Complete step by step answer:
When the object was at ground level, its height was zero and then it was lifted to another level at height of 5 m (given). The body will suffer a change in energy due to its position, so, there will be change in its potential energy.
Now, this change in potential energy is equal to the work done by the object in moving from ground to higher level.
$WD = P{E_2} - P{E_1}$ ___________ (1)
Potential energy is given as:
$PE = mgh$
For both the cases it can be given as:
When the object is at ground level:
$P{E_1} = mgh$, here
The height of the object will be 0 as it is placed on the ground, so when 0 is multiplied to other numbers the result will also be 0.
$ \Rightarrow P{E_1} = 0$
When the object is lifted:
$P{E_2} = mgh$, here
Mass of the body (m) = 2 Kg (given)
Acceleration due to gravity (g) = $10m/{s^2}$
Height from the ground level (h) = 5 m (given)
\[
\Rightarrow P{E_2} = 2 \times 10 \times 5 \\
\Rightarrow P{E_2} = 100 \\
\]
Substituting the values in (1), we get:
$
WD = 100 - 0 \\
\Rightarrow WD = 100J \\
$
As the SI Unit of work is joules (J).
Therefore, the work done in raising a body of mass 2 kg from ground level to a height 5m is given by 100 J
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
We are always required to give the required answer in SI Units.
We say that change in potential energy is equal to the work done according to the conservation of energy. The energy does not get lost but gets converted into the energy.
To find the change in potential energy, we always subtract the energy at the initial position from the final position
Complete step by step answer:
When the object was at ground level, its height was zero and then it was lifted to another level at height of 5 m (given). The body will suffer a change in energy due to its position, so, there will be change in its potential energy.
Now, this change in potential energy is equal to the work done by the object in moving from ground to higher level.
$WD = P{E_2} - P{E_1}$ ___________ (1)
Potential energy is given as:
$PE = mgh$
For both the cases it can be given as:
When the object is at ground level:
$P{E_1} = mgh$, here
The height of the object will be 0 as it is placed on the ground, so when 0 is multiplied to other numbers the result will also be 0.
$ \Rightarrow P{E_1} = 0$
When the object is lifted:
$P{E_2} = mgh$, here
Mass of the body (m) = 2 Kg (given)
Acceleration due to gravity (g) = $10m/{s^2}$
Height from the ground level (h) = 5 m (given)
\[
\Rightarrow P{E_2} = 2 \times 10 \times 5 \\
\Rightarrow P{E_2} = 100 \\
\]
Substituting the values in (1), we get:
$
WD = 100 - 0 \\
\Rightarrow WD = 100J \\
$
As the SI Unit of work is joules (J).
Therefore, the work done in raising a body of mass 2 kg from ground level to a height 5m is given by 100 J
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
We are always required to give the required answer in SI Units.
We say that change in potential energy is equal to the work done according to the conservation of energy. The energy does not get lost but gets converted into the energy.
To find the change in potential energy, we always subtract the energy at the initial position from the final position
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

