
Water is flowing through a horizontal pipe of variable cross-section. The rate of volume flow is \[0.2{\text{liters/sec}}\]. The pressure is $30,000Pa.$ at a point where the area of the cross-section is $5 \times {10^{ - 5}}{m^2}$. The pressure at the point where the area of cross-section is ${10^{ - 4}}$:
A. $6000Pa$
B. $36000Pa$
C. $24000Pa$
D. $30000Pa$
Answer
497.7k+ views
Hint: Bernoulli theorem states that when an incompressible and non-viscous liquid or gas flows in streamline motion from one place to another, then at every point of its path the total energy per unit volume is constant i.e., pressure energy, kinetic energy, and potential energy remains constant.
Complete step by step solution:
Given-Rate of volume flow = $0.2Litre/\sec = 0.2 \times {10^{ - 3}}{m^3}/\sec $, ${P_1} = 30,000Pa$, ${A_1} = 5 \times {10^{ - 5}}{m^2}$,${A_2} = {10^{ - 4}}{m^2}$, find ${P_2}$.
We can write Bernoulli’s theorem mathematically as follows.
$P + \dfrac{1}{2}\rho {v^2} + \rho gh = {\text{constant}}$
Now, because the pipe is horizontal, its potential energy will be zero. So, the above formula reduces to the following.
$P + \dfrac{1}{2}\rho {v^2} = {\text{constant}}$
Now, let us use this formula for any two ends of the pipe having area ${A_1}$ and ${A_2}$, Pressure ${P_1}$ and ${P_2}$.
${P_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2$…….(1)
Also, we know, rate of flow is equal to the area multiplied by velocity.
$Q = {A_1}{v_1} = {A_2}{v_2}$
Let us now substitute the values in equation (1).
${P_1} + \dfrac{1}{2} \times \rho {\left( {\dfrac{Q}{{{A_1}}}} \right)^2} = {P_2} + \dfrac{1}{2} \times \rho {\left( {\dfrac{Q}{{{A_2}}}} \right)^2}$
Let us rearrange the above equation.
${P_2} = {P_1} + \dfrac{1}{2} \times {Q^2}\rho \left( {\dfrac{1}{{A_1^2}} - \dfrac{1}{{A_2^2}}} \right)$
Now, substituting the values and solving them.
${P_2} = 30000 + \dfrac{1}{2} \times {\left( {0.2 \times {{10}^{ - 3}}} \right)^2}\left( {1000} \right)\left( {\dfrac{1}{{{{\left( {5 \times {{10}^{ - 5}}} \right)}^2}}} - \dfrac{1}{{{{\left( {{{10}^{ - 4}}} \right)}^2}}}} \right)$
${P_2} = 30000 + \left( {0.02 \times {{10}^{ - 3}}} \right)\left( {\dfrac{1}{{\left( {25 \times {{10}^{ - 10}}} \right)}} - \dfrac{1}{{\left( {{{10}^{ - 8}}} \right)}}} \right) = 30000 + 6000$
${P_2} = 36000 Pa$
Hence, option (B) \[36000 Pa\] is correct.
Note:
Bernoulli's theorem is based on the principle of conservation of energy for a flowing fluid.
According to the equation of continuity of fluid flow, if a liquid flows in streamlined motion through a tube of non-uniform cross-section, then the product of the area of cross-section and the velocity of flow is the same at every point in the tube.
Hence, we can say the velocity of the liquid is smaller in the wider part and larger in the narrow parts.
Complete step by step solution:
Given-Rate of volume flow = $0.2Litre/\sec = 0.2 \times {10^{ - 3}}{m^3}/\sec $, ${P_1} = 30,000Pa$, ${A_1} = 5 \times {10^{ - 5}}{m^2}$,${A_2} = {10^{ - 4}}{m^2}$, find ${P_2}$.
We can write Bernoulli’s theorem mathematically as follows.
$P + \dfrac{1}{2}\rho {v^2} + \rho gh = {\text{constant}}$
Now, because the pipe is horizontal, its potential energy will be zero. So, the above formula reduces to the following.
$P + \dfrac{1}{2}\rho {v^2} = {\text{constant}}$
Now, let us use this formula for any two ends of the pipe having area ${A_1}$ and ${A_2}$, Pressure ${P_1}$ and ${P_2}$.
${P_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2$…….(1)
Also, we know, rate of flow is equal to the area multiplied by velocity.
$Q = {A_1}{v_1} = {A_2}{v_2}$
Let us now substitute the values in equation (1).
${P_1} + \dfrac{1}{2} \times \rho {\left( {\dfrac{Q}{{{A_1}}}} \right)^2} = {P_2} + \dfrac{1}{2} \times \rho {\left( {\dfrac{Q}{{{A_2}}}} \right)^2}$
Let us rearrange the above equation.
${P_2} = {P_1} + \dfrac{1}{2} \times {Q^2}\rho \left( {\dfrac{1}{{A_1^2}} - \dfrac{1}{{A_2^2}}} \right)$
Now, substituting the values and solving them.
${P_2} = 30000 + \dfrac{1}{2} \times {\left( {0.2 \times {{10}^{ - 3}}} \right)^2}\left( {1000} \right)\left( {\dfrac{1}{{{{\left( {5 \times {{10}^{ - 5}}} \right)}^2}}} - \dfrac{1}{{{{\left( {{{10}^{ - 4}}} \right)}^2}}}} \right)$
${P_2} = 30000 + \left( {0.02 \times {{10}^{ - 3}}} \right)\left( {\dfrac{1}{{\left( {25 \times {{10}^{ - 10}}} \right)}} - \dfrac{1}{{\left( {{{10}^{ - 8}}} \right)}}} \right) = 30000 + 6000$
${P_2} = 36000 Pa$
Hence, option (B) \[36000 Pa\] is correct.
Note:
Bernoulli's theorem is based on the principle of conservation of energy for a flowing fluid.
According to the equation of continuity of fluid flow, if a liquid flows in streamlined motion through a tube of non-uniform cross-section, then the product of the area of cross-section and the velocity of flow is the same at every point in the tube.
Hence, we can say the velocity of the liquid is smaller in the wider part and larger in the narrow parts.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

