
Two objects have masses of $ 5mg $ and $ 7mg $ . How much does the gravitational potential energy between the objects change if the distance between them changes from $ 90m $ to $ 2000m $ ?
Answer
526.8k+ views
Hint: It is known that the gravitational potential energy of two masses is proportional to the product of the masses and inversely proportional to the inverse of the distance between them.
The expression for gravitational potential for two masses is given by, $ U = \dfrac{{ - GMm}}{r} $ where, $ M $ is the mass of the one body and $ m $ is the mass of another body separated by a distance $ r $ . Where $ G $ is the gravitational constant and its value is $ \;G = 6.674 \times {10^ - }^{11}\;{m^3} \cdot k{g^ - }^1 \cdot {s^ - }^2 $ .
Complete step by step answer:
We have given here, the mass of first body is $ m = 5mg = 5 \times {10^{ - 3}}kg $ and mass of another body is, $ M = 7mg = 7 \times {10^{ - 3}}kg $ .
The distance between them at first is $ {r_1} = 90m $ and after changes it is $ {r_2} = 2000m $
Now we know that the gravitational potential energy of two masses is proportional to the product of the masses and inversely proportional to the inverse of the distance between them. The expression for gravitational potential for two masses is given by, $ U = \dfrac{{ - GMm}}{r} $ where, $ M $ is the mass of the one body and $ m $ is the mass of another body separated by a distance $ r $ . Where, $ G $ is the gravitational constant and its value is $ \;G = 6.674 \times {10^ - }^{11}\;{m^3} \cdot k{g^ - }^1 \cdot {s^ - }^2 $
So, for $ {r_1} = 90m $ gravitational potential will be,
$ {U_1} = \dfrac{{ - 6.674 \times {{10}^ - }^{11} \times 7 \times {{10}^{ - 3}} \times 5 \times {{10}^{ - 3}}}}{{90}}J $
Calculating the value we have,
$ {U_1} = - 2.595 \times {10^ - }^{17}J $
Now, for $ {r_2} = 2000m $ gravitational potential of the system will be,
$ {U_2} = \dfrac{{ - 6.674 \times {{10}^ - }^{11} \times 7 \times {{10}^{ - 3}} \times 5 \times {{10}^{ - 3}}}}{{2000}}J $
Calculating the value we have,
$ {U_2} = - 0.117 \times {10^ - }^{17}J $
So, change in gravitational potential will be,
$ \Delta U = {U_2} - {U_1} $
SO, change will be,
$ \Delta U = [ - 0.117 \times {10^ - }^{17} - ( - 2.595 \times {10^ - }^{17})]J $
Calculating the value we have,
$ \Delta U = 2.478 \times {10^ - }^{17}J $
So, the change in potential energy will be, $ 2.478 \times {10^ - }^{17}J $.
Note:
We can see that the value of the potential energy is very small and is negligible in the real world. To realize gravitational potential physically energy masses must be in order of the gravitational constant. Also, the distance between the masses must be low.
The expression for gravitational potential for two masses is given by, $ U = \dfrac{{ - GMm}}{r} $ where, $ M $ is the mass of the one body and $ m $ is the mass of another body separated by a distance $ r $ . Where $ G $ is the gravitational constant and its value is $ \;G = 6.674 \times {10^ - }^{11}\;{m^3} \cdot k{g^ - }^1 \cdot {s^ - }^2 $ .
Complete step by step answer:
We have given here, the mass of first body is $ m = 5mg = 5 \times {10^{ - 3}}kg $ and mass of another body is, $ M = 7mg = 7 \times {10^{ - 3}}kg $ .
The distance between them at first is $ {r_1} = 90m $ and after changes it is $ {r_2} = 2000m $
Now we know that the gravitational potential energy of two masses is proportional to the product of the masses and inversely proportional to the inverse of the distance between them. The expression for gravitational potential for two masses is given by, $ U = \dfrac{{ - GMm}}{r} $ where, $ M $ is the mass of the one body and $ m $ is the mass of another body separated by a distance $ r $ . Where, $ G $ is the gravitational constant and its value is $ \;G = 6.674 \times {10^ - }^{11}\;{m^3} \cdot k{g^ - }^1 \cdot {s^ - }^2 $
So, for $ {r_1} = 90m $ gravitational potential will be,
$ {U_1} = \dfrac{{ - 6.674 \times {{10}^ - }^{11} \times 7 \times {{10}^{ - 3}} \times 5 \times {{10}^{ - 3}}}}{{90}}J $
Calculating the value we have,
$ {U_1} = - 2.595 \times {10^ - }^{17}J $
Now, for $ {r_2} = 2000m $ gravitational potential of the system will be,
$ {U_2} = \dfrac{{ - 6.674 \times {{10}^ - }^{11} \times 7 \times {{10}^{ - 3}} \times 5 \times {{10}^{ - 3}}}}{{2000}}J $
Calculating the value we have,
$ {U_2} = - 0.117 \times {10^ - }^{17}J $
So, change in gravitational potential will be,
$ \Delta U = {U_2} - {U_1} $
SO, change will be,
$ \Delta U = [ - 0.117 \times {10^ - }^{17} - ( - 2.595 \times {10^ - }^{17})]J $
Calculating the value we have,
$ \Delta U = 2.478 \times {10^ - }^{17}J $
So, the change in potential energy will be, $ 2.478 \times {10^ - }^{17}J $.
Note:
We can see that the value of the potential energy is very small and is negligible in the real world. To realize gravitational potential physically energy masses must be in order of the gravitational constant. Also, the distance between the masses must be low.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

