
Two identical 4kg blocks are moving with the same velocity \[1m/s\] towards each other along a smooth horizontal surface. When they collide they stick together and come to rest. The work done by external and internal forces will be respectively
A) \[0,4J\]
B) \[4J,9J\]
C) \[4J,0\]
D) \[0,9J\]
Answer
587.7k+ views
Hint: Recall the principle of conservation of energy, that energy can never be created or destroyed. It occurs whenever two bodies interact with each other. This means that the sum of kinetic and potential energy in a system always remains the same. This principle will be followed here.
Complete step by step answer:
Step I:
The law of conservation of energy states that energy can be transferred from one form to another. Since the bodies are colliding with each other and then coming to rest, their energy also changes but .total energy remains constant.
Step II:
Let \[{m_1}\& {m_2}\] be their masses each \[ = 4kg\]
Let \[{u_1}\& {u_2}\] be their initial velocities before collision \[ = 1m/s\]
Since after collision they come to rest, so their final velocities are zero\[v = 0\]
Step III:
Initial kinetic energy of the system is \[K{E_1} = \dfrac{1}{2}mu_1^2 + \dfrac{1}{2}mu_2^2\]
\[K{E_1} = \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(1)^2} + \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(1)^2}\]
\[K{E_1} = 2 + 2\]
\[K{E_1} = 4J\]
Step III:
Final kinetic energy \[K{E_2} = \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(0)^2} + \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(0)^2}\]
\[K{E_2} = 0\]
Step IV:
According to the work-energy theorem, the net work done by the total internal and external forces on an object is equal to the change in kinetic energy.
Step V:
Net work is done = Change in kinetic energy
Change in kinetic energy is given by \[\Delta KE = K{E_2} - K{E_1}\]---(i)
Step VI:
Substituting values of \[K{E_1}\& K{E_2}\] in equation (i),
\[\Delta KE = 0 - 4\]
\[\Delta KE = - 4J\]
The negative sign shows that both the bodies are moving in the opposite direction.
$\therefore$ The work done by the external and internal forces is \[0,4J\]. So, option (A) is correct.
Note:
Here work-energy theorem is important as when two objects move, work is said to be done. When work is done, then its kinetic energy increases. This increase in kinetic energy is known as ‘energy of motion’. But when the objects come to rest then their kinetic energy decreases. From here arises the relation of work-energy theorem and hence it is important.
Complete step by step answer:
Step I:
The law of conservation of energy states that energy can be transferred from one form to another. Since the bodies are colliding with each other and then coming to rest, their energy also changes but .total energy remains constant.
Step II:
Let \[{m_1}\& {m_2}\] be their masses each \[ = 4kg\]
Let \[{u_1}\& {u_2}\] be their initial velocities before collision \[ = 1m/s\]
Since after collision they come to rest, so their final velocities are zero\[v = 0\]
Step III:
Initial kinetic energy of the system is \[K{E_1} = \dfrac{1}{2}mu_1^2 + \dfrac{1}{2}mu_2^2\]
\[K{E_1} = \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(1)^2} + \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(1)^2}\]
\[K{E_1} = 2 + 2\]
\[K{E_1} = 4J\]
Step III:
Final kinetic energy \[K{E_2} = \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(0)^2} + \dfrac{1}{2} \times 4 \times {(0)^2}\]
\[K{E_2} = 0\]
Step IV:
According to the work-energy theorem, the net work done by the total internal and external forces on an object is equal to the change in kinetic energy.
Step V:
Net work is done = Change in kinetic energy
Change in kinetic energy is given by \[\Delta KE = K{E_2} - K{E_1}\]---(i)
Step VI:
Substituting values of \[K{E_1}\& K{E_2}\] in equation (i),
\[\Delta KE = 0 - 4\]
\[\Delta KE = - 4J\]
The negative sign shows that both the bodies are moving in the opposite direction.
$\therefore$ The work done by the external and internal forces is \[0,4J\]. So, option (A) is correct.
Note:
Here work-energy theorem is important as when two objects move, work is said to be done. When work is done, then its kinetic energy increases. This increase in kinetic energy is known as ‘energy of motion’. But when the objects come to rest then their kinetic energy decreases. From here arises the relation of work-energy theorem and hence it is important.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

