
Two engines pass each other moving in opposite directions with uniform speed of $30m/s$. One of them is blowing a whistle of frequency $540\;Hz$. Calculate the frequency heard by the driver of the second engine before they pass each other. Speed of sound is $330m/s$
\[\begin{align}
& A.648Hz \\
& B.540Hz \\
& C.270Hz \\
& D.450Hz \\
\end{align}\]
Answer
577.8k+ views
Hint: Doppler Effect is the change in frequency when the position of the observer changes with respect to the source. However, here we are assuming that the velocity of the wave is constant during the interaction. Also, the wave is either approaching the observer or moving away from the observer, only.
Formula used:
$f=\left(\dfrac{c\pm v_{o}}{c\pm v_{s}}\right) f_{0}$, where, $f$ is the apparent frequency of the sound, $f_{0}$ is the actual or real frequency of the sound, $c$ is the speed of the sound wave and $v_{s},v_{o}$ is the speed of the moving source and observer respectively.
Complete answer:
Let us consider the given sound wave to travel at a speed $c=330m/s$. Given that the speed of the observer and the source is $30m/s$, and that they move away from each other. Let us then assume that the speed of the engine A is $v_{A}=30m/s$, then clearly, the speed of the source with respect to the engine B is $v_{B}=-30m/s$, since the source and the object move in the opposite direction to each other.
Also given that the apparent frequency of the sound wave is $f=540Hz.$.
From Doppler’s law we know $f=\left(\dfrac{c\pm v_{o}}{c\pm v_{s}}\right) f_{0}$
Here, the Doppler’s law will become $f=\left(\dfrac{c+ v_{B}}{c-v_{A}}\right) f_{0}$, as both the source and observer are moving. Now substituting the values, we get $f=\left(\dfrac{330-30}{330+30}\right)f_{0}$
Or, $f_{0}=540\left(\dfrac{360}{300}\right)$
Or $f_{0}=648Hz$
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
Doppler law is used only when the speed of the source and the observer are both less than the speed of the sound wave in the medium. Then clearly the relative frequency of a moving source or observer or both, is lesser than the frequency of the sound wave. This law can be extended to any waves.
Formula used:
$f=\left(\dfrac{c\pm v_{o}}{c\pm v_{s}}\right) f_{0}$, where, $f$ is the apparent frequency of the sound, $f_{0}$ is the actual or real frequency of the sound, $c$ is the speed of the sound wave and $v_{s},v_{o}$ is the speed of the moving source and observer respectively.
Complete answer:
Let us consider the given sound wave to travel at a speed $c=330m/s$. Given that the speed of the observer and the source is $30m/s$, and that they move away from each other. Let us then assume that the speed of the engine A is $v_{A}=30m/s$, then clearly, the speed of the source with respect to the engine B is $v_{B}=-30m/s$, since the source and the object move in the opposite direction to each other.
Also given that the apparent frequency of the sound wave is $f=540Hz.$.
From Doppler’s law we know $f=\left(\dfrac{c\pm v_{o}}{c\pm v_{s}}\right) f_{0}$
Here, the Doppler’s law will become $f=\left(\dfrac{c+ v_{B}}{c-v_{A}}\right) f_{0}$, as both the source and observer are moving. Now substituting the values, we get $f=\left(\dfrac{330-30}{330+30}\right)f_{0}$
Or, $f_{0}=540\left(\dfrac{360}{300}\right)$
Or $f_{0}=648Hz$
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
Doppler law is used only when the speed of the source and the observer are both less than the speed of the sound wave in the medium. Then clearly the relative frequency of a moving source or observer or both, is lesser than the frequency of the sound wave. This law can be extended to any waves.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

