
Two elements X (atomic mass = 75) and Y (atomic mass = 16) combine to give a compound having 75.8% of X. The formula of the compound is:
A. \[{X_2}{Y_2}\]
B. ${X_2}Y$
C. \[{X_2}{Y_3}\]
D. \[XY\]
Answer
528.7k+ views
Hint: To solve this question, we will use the method of finding the empirical formula of a compound. The simplest whole number ratio of different atoms present in a compound is the empirical formula.
Complete step by step answer:
There are two elements in the compound, X and Y.
Atomic mass of X = 75.
Atomic mass of Y = 16.
Percentage of X = 75.8 %
Percentage of Y = (100 – 75.8) % = 24.2 %.
Now, we will calculate the empirical formula of this compound.
From the above table, we can see that the simplest whole number atom ratio of X is 2 and Y is 3.
Hence, the empirical formula of the given compound will be, \[{X_2}{Y_3}\]
So, the correct answer is “Option C”.
Note: With the help of empirical formula, the molecular formula of a compound can also be identified. The molecular formula displays the exact number of different types of atom forms present in a molecule of a compound. First, we have to find out the empirical formula and then we will calculate the empirical formula mass. Then we determine the value of n by, $n = \dfrac{{{\text{molecular mass}}}}{{{\text{empirical formula mass}}}}$. After that, multiply the empirical formula by n to get the molecular formula, molecular formula = n$ \times $empirical formula.
Complete step by step answer:
There are two elements in the compound, X and Y.
Atomic mass of X = 75.
Atomic mass of Y = 16.
Percentage of X = 75.8 %
Percentage of Y = (100 – 75.8) % = 24.2 %.
Now, we will calculate the empirical formula of this compound.
| Element | Percentage of element | Atomic mass of element | Relative number of atoms = $\dfrac{{{\text{Percentage}}}}{{{\text{Atomic mass}}}}$ | Simplest atom ratio | Simplest whole number atom ratio |
| X | 75.8 | 75 | $\dfrac{{75.8}}{{75}} = 1.01$ | $\dfrac{{1.01}}{{1.01}} = 1$ | $1 \times 2 = 2$ |
| Y | 24.2 | 16 | $\dfrac{{24.2}}{{16}} = 1.51$ | $\dfrac{{1.51}}{{1.01}} = 1.5$ | $1.5 \times 2 = 3$ |
From the above table, we can see that the simplest whole number atom ratio of X is 2 and Y is 3.
Hence, the empirical formula of the given compound will be, \[{X_2}{Y_3}\]
So, the correct answer is “Option C”.
Note: With the help of empirical formula, the molecular formula of a compound can also be identified. The molecular formula displays the exact number of different types of atom forms present in a molecule of a compound. First, we have to find out the empirical formula and then we will calculate the empirical formula mass. Then we determine the value of n by, $n = \dfrac{{{\text{molecular mass}}}}{{{\text{empirical formula mass}}}}$. After that, multiply the empirical formula by n to get the molecular formula, molecular formula = n$ \times $empirical formula.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

