
Two copper spheres of radii \[6cm\] and \[12cm\] respectively are suspended in an evacuated enclosure. Each of them are at temperature $15^{\circ}C$ above the surrounding. The ratio of loss of heat is:
\[\begin{align}
& A.2:1 \\
& B.1:4 \\
& C.1:8 \\
& D.8:1 \\
\end{align}\]
Answer
585.6k+ views
Hint: To calculate the ratio of loss as heat, we can use the Stefan-Boltzmann law. Which gives the relationship between the radiation and the degree of the power. Since all the necessary quantities are given, we can substitute and calculate the ratio of heat emitted.
Formula used:
$E\propto T^{4}$ and $E=\sigma A{\Delta T}=4\pi r^{2} \sigma \Delta T$
Complete answer:
Here, we have two spheres of the same material i.e. copper. Given that their radii are $r_{1}=6cm$ and the other is $r_{2}=12cm$.
We know that radiation is the degree of how much power is emitter, reflected or transmitted by anybody.
Similarly we know that, according to Stefan-Boltzmann law, which states that, the total radiation of heat emitted from a surface is proportional to the fourth power of its absolute temperature.
$E\propto T^{4}$
$E=\sigma T^{4}$, where $\sigma$ is the constant of proportionality called the Stefan-Boltzmann constant also, $\sigma=5.670\times 10^{-8} W/mK^{4}$
Also given as $E=\sigma A{\Delta T}=4\pi r^{2} \sigma \Delta T$
Then the ratio is given as $\dfrac{E_{1}}{E_{2}}=\dfrac{4\pi r^{2}_{1} \sigma \Delta T}{4\pi r^{2}_{2} \sigma \Delta T}$
Since the $\Delta T$ for both the spheres are $15^{\circ} C$, we get, the ratio of heat loss as $\dfrac{E_{1}}{E_{2}}=\dfrac{r^{2}_{1}}{r^{2}_{2}}$
Substituting the values for $r_{1}=6cm$ and $r_{2}=12cm$, we get
$\dfrac{E_{1}}{E_{2}}=\dfrac{6^{2}}{12^{2}}=\left(\dfrac{1}{2}\right)^{2}=\dfrac{1}{4}$
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
The Stefan-Boltzmann law talks about the heat emitted due to a black body in terms of temperature of the body. According to it, the total energy radiated per unit area of the black body across the wavelengths per unit time is proportional to temperature raised to the fourth power. It uses the basics of thermodynamics and Planck’s law.
This law is used to determine the temperature of the sun’s surface, radiations emitted by the stars and effective temperature of the earth.
Note:
The Stefan-Boltzmann law gives the radiation of heat produced due to a mass of an object. Also note that, since both the bodies are at same temperature, $E\propto A$, where $A$ is the area of the body. This law is used to determine the temperature of the sun’s surface, radiation emitted by the stars and effective temperature of the earth.
Formula used:
$E\propto T^{4}$ and $E=\sigma A{\Delta T}=4\pi r^{2} \sigma \Delta T$
Complete answer:
Here, we have two spheres of the same material i.e. copper. Given that their radii are $r_{1}=6cm$ and the other is $r_{2}=12cm$.
We know that radiation is the degree of how much power is emitter, reflected or transmitted by anybody.
Similarly we know that, according to Stefan-Boltzmann law, which states that, the total radiation of heat emitted from a surface is proportional to the fourth power of its absolute temperature.
$E\propto T^{4}$
$E=\sigma T^{4}$, where $\sigma$ is the constant of proportionality called the Stefan-Boltzmann constant also, $\sigma=5.670\times 10^{-8} W/mK^{4}$
Also given as $E=\sigma A{\Delta T}=4\pi r^{2} \sigma \Delta T$
Then the ratio is given as $\dfrac{E_{1}}{E_{2}}=\dfrac{4\pi r^{2}_{1} \sigma \Delta T}{4\pi r^{2}_{2} \sigma \Delta T}$
Since the $\Delta T$ for both the spheres are $15^{\circ} C$, we get, the ratio of heat loss as $\dfrac{E_{1}}{E_{2}}=\dfrac{r^{2}_{1}}{r^{2}_{2}}$
Substituting the values for $r_{1}=6cm$ and $r_{2}=12cm$, we get
$\dfrac{E_{1}}{E_{2}}=\dfrac{6^{2}}{12^{2}}=\left(\dfrac{1}{2}\right)^{2}=\dfrac{1}{4}$
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
The Stefan-Boltzmann law talks about the heat emitted due to a black body in terms of temperature of the body. According to it, the total energy radiated per unit area of the black body across the wavelengths per unit time is proportional to temperature raised to the fourth power. It uses the basics of thermodynamics and Planck’s law.
This law is used to determine the temperature of the sun’s surface, radiations emitted by the stars and effective temperature of the earth.
Note:
The Stefan-Boltzmann law gives the radiation of heat produced due to a mass of an object. Also note that, since both the bodies are at same temperature, $E\propto A$, where $A$ is the area of the body. This law is used to determine the temperature of the sun’s surface, radiation emitted by the stars and effective temperature of the earth.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

