
Two balls A and B of masses 40 gm and 50 gm are moving at speeds of 40 $m/s$, and 30 $m/s$, respectively. If velocity at 25 $m/s$, what is the velocity of A ?
Answer
590.1k+ views
Hint: In order to solve the collision problems, we have to use 2 conservation methods which are –
1. Momentum conservation method
2. Energy conservation method
Complete step by step solution:
Given that before collision -
Velocity of ball $A({V_A}) = 40m/s$
Velocity of ball $B({V_B}) = 30m/s$
Mass of $A({m_A}) = 40gm$
Mass of $B({V_B}) = 50gm$
After collision -
Velocity of ball $A(V_A^1) = ?$
Velocity of ball $B(V_B^1) = 25m/s$
According to the law of conservation of momentum
Total momentum before collision $ = $ Total momentum after collision
${m_A}{V_A} + {m_B}{V_B} = {m_A}v_A^1 + {m_B}V_B^1$
$40 \times 40 + 50 \times 30 = 40 \times V_A^1 + 50 \times 25$
$1600 + 1500 = 40V_A^1 + 1250$
$40V_A^1 = 3100 - 1250$
$V_A^1 = \dfrac{{1850}}{{40}}$
$V_A^1 = 46.45m/s$
Hence, the velocity of ball A after collision is $46.45m/s$
Note: In many problems of collision, we cannot get a final answer only using law of momentum conservation. In that case we have to use the law of energy conservation also. If collision is elastic, then we can also use the law of kinetic energy conservation also.
1. Momentum conservation method
2. Energy conservation method
Complete step by step solution:
Given that before collision -
Velocity of ball $A({V_A}) = 40m/s$
Velocity of ball $B({V_B}) = 30m/s$
Mass of $A({m_A}) = 40gm$
Mass of $B({V_B}) = 50gm$
After collision -
Velocity of ball $A(V_A^1) = ?$
Velocity of ball $B(V_B^1) = 25m/s$
According to the law of conservation of momentum
Total momentum before collision $ = $ Total momentum after collision
${m_A}{V_A} + {m_B}{V_B} = {m_A}v_A^1 + {m_B}V_B^1$
$40 \times 40 + 50 \times 30 = 40 \times V_A^1 + 50 \times 25$
$1600 + 1500 = 40V_A^1 + 1250$
$40V_A^1 = 3100 - 1250$
$V_A^1 = \dfrac{{1850}}{{40}}$
$V_A^1 = 46.45m/s$
Hence, the velocity of ball A after collision is $46.45m/s$
Note: In many problems of collision, we cannot get a final answer only using law of momentum conservation. In that case we have to use the law of energy conservation also. If collision is elastic, then we can also use the law of kinetic energy conservation also.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

