
To make a saturated solution, 36 grams of sodium chloride is dissolved in hundred grams of water at 293 K. Find the concentration at this temperature.
Answer
567k+ views
Hint: The molality of a solution is defined as the number of moles of solute in a solution divided by the weight of solvent in kilograms. Molarity is a concentration term. The concentration of the solution can also be defined in terms of weight by weight of the solution.
Complete Solution :
Molality of a solution is one way of expressing the concentration of the solute present in it. It is defined as the number of moles of solute per kilogram of solvent. It is defined by m. In mathematical terms, it is expressed as:
Molality (m) = \[\dfrac{{Moles\,of\,solute}}{{Weight\,of\,solvent\,\left( {in\,kgs} \right)}}\]
In the given question,
Molar mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5 g
Moles of NaCl = \[\dfrac{{36}}{{58.5}}\] = 0.615 moles
Weight of solvent = 100 g = 0.1 kg
Now,
Molality (m) = \[\dfrac{{0.615}}{{0.1}}\]
= 6.15 m
Also,
Mass of solute = 36 g
Mass of solvent = 100 g
Mass of solution = 36 g + 100 g = 136 g
Concentration of solution in \[\% \dfrac{w}{w}\] = \[\dfrac{{36}}{{136}} \times 100\% \]
= 26.47 %
Hence, the concentration of solution is 6.15 m or 26.47 % .
Note: Note that saturated solution is the one which contains the maximum amount of solute which is capable of being dissolved or can also be defined as the solution in which the equilibrium point is reached and hence no more solute can be dissolved.
Complete Solution :
Molality of a solution is one way of expressing the concentration of the solute present in it. It is defined as the number of moles of solute per kilogram of solvent. It is defined by m. In mathematical terms, it is expressed as:
Molality (m) = \[\dfrac{{Moles\,of\,solute}}{{Weight\,of\,solvent\,\left( {in\,kgs} \right)}}\]
In the given question,
Molar mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5 g
Moles of NaCl = \[\dfrac{{36}}{{58.5}}\] = 0.615 moles
Weight of solvent = 100 g = 0.1 kg
Now,
Molality (m) = \[\dfrac{{0.615}}{{0.1}}\]
= 6.15 m
Also,
Mass of solute = 36 g
Mass of solvent = 100 g
Mass of solution = 36 g + 100 g = 136 g
Concentration of solution in \[\% \dfrac{w}{w}\] = \[\dfrac{{36}}{{136}} \times 100\% \]
= 26.47 %
Hence, the concentration of solution is 6.15 m or 26.47 % .
Note: Note that saturated solution is the one which contains the maximum amount of solute which is capable of being dissolved or can also be defined as the solution in which the equilibrium point is reached and hence no more solute can be dissolved.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

